Paszport dla dziecka do 12 lat – wniosek złożony przez Internet
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek o wydanie paszportu może złożyć online matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Nowa usługa online umożliwia – co do zasady – złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka do 12 lat bez konieczności wizyty w konsulacie.
Co musisz przygotować?
Aby skorzystać z nowej usługi paszportowej matka lub ojciec, bądź ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia, powinni wyposażyć się w podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.
Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego, który pozwoli na posługiwanie się podpisem zaufanym jest możliwe bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także online – z wykorzystaniem usługi telekonferencji.
WAŻNE! Aby móc złożyć wniosek, potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka.
Jeśli dziecko urodziło się za granicą i nie posiada polskiego aktu urodzenia należy w pierwszej kolejności dokonać transkrypcji (rejestracji) zagranicznego aktu urodzenia w polskim urzędzie stanu cywilnego. Możesz zrobić to samodzielnie albo za pośrednictwem konsulatu: https://www.gov.pl/web/malta/transkrypcja-rejestracja-zagranicznego-aktu-urodzenia-w-polskim-rejestrze-stanu-cywilnego
|
Przygotuj:
- jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka w formacie cyfrowym, w celu dołączenia do e-wniosku – idź z dzieckiem do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
- dowód opłaty za paszport wniesionej na konto urzędu konsularnego (po złożeniu wniosku opłata nie podlega zwrotowi);
- jeśli drugi rodzic nie rejestruje zgody w konsulacie lub poprzez e-usługę ,,Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka"– należy dostarczyć zgodę drugiego rodzica z notarialnym poświadczeniem podpisu. Nie musisz mieć zgody drugiego rodzica, kiedy składasz wniosek. Drugi rodzic może wyrazić ją później;
- jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone – należy dostarczyć dokument określający zakres władzy rodzicielskiej;
- jeśli nie ma zgodności stanowisk matki i ojca lub nie można uzyskać zgody matki lub ojca – należy dostarczyć orzeczenie sądu rodzinnego.
Ile zapłacisz?
W przypadku złożenia przez Internet wniosku za wydanie paszportu dla małoletniego do 12 roku życia, należy dokonać przelewu bankowego na podane poniżej konto Ambasady RP w Valletcie:
Bank of Valletta, Gzira Branch
IBAN: MT87VALL22013000000040026060987
SWIFT: VALLMTMT
Opłata za wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat (wniosek online), wynosi 35 €.
Jaki jest termin realizacji?
Podczas składania wniosku pracownik konsulatu poda Ci przewidywany termin odbioru paszportu. Otrzymasz również pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer wniosku paszportowego dziecka – co będzie przydatne, jeśli będziesz chciał śledzić w Internecie stan realizacji sprawy.
Sprawdź, czy paszport dziecka jest gotowy.
Jeżeli dokument tożsamości dziecka jest pilnie potrzebny, na przykład z powodu zbliżającego się wyjazdu — złóż również wniosek o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego. Otrzymasz go szybciej niż paszport biometryczny.
Pamiętaj, jeżeli planujesz podróż do innego kraju z dzieckiem na podstawie paszportu tymczasowego, sprawdź aktualne przepisy określające zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium tego kraju. Upewnij się, czy dziecko będzie mogło przekroczyć granicę na podstawie paszportu tymczasowego oraz jaki jest wymagany okres jego ważności (przy wjeździe i wyjeździe).
Jak odbierzesz dokumenty?
Paszport dziecka może odebrać jedno z rodziców (opiekunów), osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek.
W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś poprzedni paszport (albo paszport tymczasowy) dziecka do konsulatu – dotychczasowy dokument paszportowy zostanie anulowany, z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
Pamiętaj! W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego. Omów tę kwestię podczas składania wniosku paszportowego.
Pamiętaj, że będziesz musiał złożyć pisemny, uzasadniony wniosek o odstąpienie od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego (formularz udostępni urząd konsularny), a także pokryć koszt przesyłki.
Konsul prześle paszport pod wskazany adres za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe, o ile jest to możliwe z zachowaniem bezpieczeństwa przekazywanego dokumentu.
Anulowanie dotychczas posiadanego paszportu lub paszportu tymczasowego dziecka nastąpi przed wysłaniem przez konsula nowego paszportu.
Jeśli wiesz, że paszport Twojego dziecka jest już gotowy do odbioru w konsulacie – prześlij konsulowi dotychczasowy paszport (lub odpowiednio – paszport tymczasowy) dziecka w celu anulowania. Konsul zwróci Ci anulowany dokument, przesyłając go wraz z nowym paszportem.
Pamiętaj, że konsul nie wysyła paszportów do obywatela przebywającego w Polsce.
Nie ma także możliwości wysłania paszportu wydanego przez krajowy organ paszportowy (wojewodę) do osoby przebywającej za granicą.
Najczęściej zadawane pytania
Jak mogę uzyskać pierwszy paszport dla dziecka urodzonego za granicą?
Najpierw musisz dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, dzięki czemu otrzymasz odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia. W paszporcie (biometrycznym) zamieszcza się numer PESEL, do którego nadania niezbędny jest odpis polskiego aktu urodzenia.
Jak uzyskać numer PESEL?
O nadanie numeru PESEL występuje konsul – w związku ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dziecku, które nie posiada jeszcze numeru PESEL.
Pamiętaj, że konsul nie występuje o nadanie numeru PESEL w innych przypadkach, niż w związku ze sprawą wydania paszportu lub paszportu tymczasowego.
Co robić, gdy jeden z rodzic nie może być obecny przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka?
Rodzic, który nie może być obecny przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka, może wyrazić zgodę na wydanie dziecku tego dokumentu, wypełniając oświadczenie. Własnoręczność podpisu na tym oświadczeniu powinien potwierdzić notariusz lub organ paszportowy (konsul, wojewoda).
Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek o wydanie dziecku paszportu albo paszportu tymczasowego?
Brak dokumentu tożsamości uniemożliwia identyfikację osoby. Konsul nie może w takim przypadku przyjąć od rodzica zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku. Najpierw rodzice będą musieli uzyskać paszporty lub dowody osobiste.