Piknik Polonijny - świętujemy Dzień Polonii i Polaków za Granicą
30.04.2022
W związku z obchodami na Malcie Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Święta Flagi oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano dla społeczności polskiej Piknik Polonijny. Wydarzenie odbyło się 30.04 na terenie kompleksu De La Salle College w Birgu - jednej z najstarszych szkół na Malcie. Wzięło w nim udział ponad 300 osób.
Program wydarzenia był różnorodny, obejmował aktywności artystyczne, edukacyjne oraz sportowe. Istotnym wątkiem obecnym w programie był wątek ukraiński.
W ramach artystycznego wymiaru wydarzenia, jako jego zwieńczenie zorganizowano koncert Marka Piekarczyka – lidera zespołu TSA, legendy polskiej sceny rockowej, który wystąpił z towarzyszeniem gitarzysty Tadeusza Apryjasa. Obaj polscy artyści wystąpili dla społeczności polskiej na Malcie, rezygnując z honorarium.
Aby podkreślić polski charakter wydarzenia, w trakcie pikniku jego uczestnikom towarzyszyły przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, prezentowane przez polskich DJ-ów pracujących na Malcie.
Plastyczny wymiar obecności polskiej sztuki zaznaczono dzięki prezentacji prac polskich artystek tworzących na Malcie – malarki i graficzki Agnieszkę Jurgielewicz oraz Doroty Krzeszewskiej tworzącej biżuterię artystyczną.
W ramach zajęć edukacyjnych zorganizowano dla dzieci warsztaty teatralne na podstawie „Rzepki” J. Tuwima, które przygotowała Zofia Stelmaszczyk – absolwentka wydziału teatralnego na Uniwersytecie Maltańskim. Ponadto przygotowano dla dzieci i dorosłych „Kącik Konstytucji 3 Maja”, w którym przeprowadzono prelekcję o symbolach narodowych, zajęcia plastyczne oraz układanie puzzli wykonanych na motywie obrazu J. Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Dla dorosłych przygotowano quiz z wiedzy o okolicznościach uchwalenia 1. polskiej konstytucji. Zwycięzcom quizu wręczono atrakcyjne nagrody.
W zakresie upamiętnienia rocznic związanych z 275. rocznicą urodzin Józefa Wybickiego, 225. rocznicą napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 200. rocznicą śmierci Józefa Wybickiego oraz 95. rocznicą ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym – wyemitowano film pt. „Dzieje hymnu polskiego”.
Ważnym wymiarem Pikniku Polonijnego były aktywności sportowe i rekreacyjne. Dla dzieci i dorosłych zorganizowano zajęcia koszykówki, turniej badmintona, konkurencje biegów, w tym sztafetę rodzinną. Profesjonalna akademia IK Padel Malta przeprowadziła nieodpłatne zajęcia nauki gry w tenisa i padla. Odbyły się również zajęcia jogi dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez wykwalifikowaną polską trenerkę Natalię Kardasz. Przez cały czas trwania pikniku dostępne były również dla dzieci zamki dmuchane. Każdy uczestnik zajęć sportowych i edukacyjnych otrzymał pamiątkowy okolicznościowy medal. Nagrody w konkurencjach sportowych zapewniła polska firma działająca na Malcie Elite24Bet.
Na Piknik Polonijny została zaproszona 17-osobowa grupa uchodźców z Ukrainy, którzy serdecznie zostali powitani przez ambasadora Tomasza Czyszka oraz konsula RP na Malcie - Łukasza Felczaka. Goście otrzymali od placówki upominki i zachęceni zostali do udziału we wszystkich punktach programu. W czasie wydarzenia na wiele sposobów pozyskiwano środki na wsparcie funkcjonującego na linii frontu szpitala w Żytomierzu. Z przeprowadzonej licytacji podarowanych przedmiotów i usług, rysowania portretów oraz sprzedaży ciast zebrano sumę 1133,49 euro.
W czasie wydarzenia sponsorzy zapewnili obecność polskich produktów. Był to E. Wedel, który podarował wiele tabliczek czekolady oraz promocyjne koszulki, a także działająca na Malcie polska firma Grocery Malta, która zakupiła wodę Cisowiankę i paluszki koktajlowe Lajkonik.
Ponadto w trakcie wydarzenia polskie firmy cateringowe i gastronomiczne funkcjonujące na Malcie serwowały potrawy polskiej kuchni.
Wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony jego uczestników. Było to pierwsze spotkanie społeczności polskiej zorganizowane bez ograniczeń zw. z Covid-19.