W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest Porozumienie sektorowe?

Porozumienie Sektorowe zostało zawarte 15 września 2021 roku i zapoczątkowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Listem intencyjnym o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” podpisanym 1 lipca 2020 roku. Wydarzenie to umożliwiło rozpoczęcie intensywnej współpracy podmiotów zainteresowanych budową i rozwojem wschodzącego sektora polskiej gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Następnie pod koniec października 2020 roku rozpoczęto prace w utworzonych sześciu grupach roboczych, których zwieńczeniem było wspólnie wypracowane i uzgodnione Porozumienie.

Stronami Porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej: Minister Klimatu i Środowiska, Minister Aktywów Państwowych, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Edukacji i Nauki, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pracy i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek finansowych i budżetowych inwestorów i branży – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Porozumienie ma stanowić stałą platformę współpracy między organami administracji rządowej, i samorządu terytorialnego, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych, dla osiągnięcia celu Porozumienia, poprzez zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, z naciskiem na wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

Nadrzędnym celem tego porozumienia jest wsparcie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

grafika

Cele strategiczne Porozumienia sektorowego

  1. Przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, morskich farm wiatrowych o mocy zainstalowanej:
    • 5,9 GW do 2030 roku
    • 11 GW do końca 2040 roku
  2. Osiągnięcie poziomu local content łącznej wartości w fazie przedrealizacyjnej, instalacyjnej i eksploatacyjnej dla projektów MFW na poziomie:
    • I faza systemu wsparcia – nie mniej niż 20-30%
    • II faza systemu wsparcia do 2030 roku – co najmniej 45%
    • Projekty realizowane po 2030 roku – co najmniej 50%
  3. Osiągnięcie średniorocznej wartości eksportu produktów i usług z sektora MEW na poziomie:
    • 2 mld złotych - osiąganej stopniowo do 2030 roku
    • 5 mld złotych - osiąganej stopniowo do 2040 roku
  4. Osiągnięcie zatrudnienia (bezpośredniego i pośredniego) w sektorze MEW na poziomie nie mniejszym niż:
    • 30 tys. osób do 2030 roku
    • 60 tys. osób do 2040 roku
  5. Zapewnienie oferty szkoleniowo-edukacyjnej umożliwiającej przygotowanie kadr dla sektora MEW na poziomie nie mniejszym niż:
    • 20 tys. osób do 2030 roku
    • 40 tys. osób do 2040 roku
  6. Zapewnienie w polskich portach morskich zaplecza do realizacji projektów MFW w postaci infrastruktury portowej i dostępowej umożliwiającej budowę i obsługę serwisową MFW,
    • terminala instalacyjnego gotowego do eksploatacji od 2025 roku oraz kolejnego terminala przygotowanego w okresie 2026-2030,
    • co najmniej 2 portów serwisowych umożliwiających od 2026 roku obsługę budowy projektów MFW, a następnie ich serwisowanie.
  7. Wykorzystanie potencjału polskiego przemysłu stoczniowego do realizacji projektów MFW, w szczególności w zakresie budowy, przebudowy i remontów specjalistycznych jednostek pływających do budowy i obsługi MFW, począwszy od I fazy wsparcia (w latach 2021-2030).
  8. Ustalenie, przy udziale Stron Porozumienia, poziomu wsparcia finansowego dla realizacji prac badawczo-rozwojowych na rzecz MEW, z zamiarem uruchomienia, począwszy od 2022 roku, dedykowanych programów B+R w oparciu o zaangażowanie instytucjonalne organów administracji rządowej i samorządowej oraz deklaracje finansowe inwestorów i głównych dostawców technologii.
{"register":{"columns":[]}}