Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej
Morze Bałtyckie może odegrać znaczącą rolę w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy w perspektywie 2050 r. i transformacji energetycznej poszczególnych krajów regionu. Polska ma szansę zyskać miano lidera w rozwoju morskich farm na Bałtyku z docelowym potencjałem mocy zainstalowanej szacowanym w raporcie WindEurope na 28 GW w 2050 r. To jedna trzecia mocy, które mogą powstać w tym akwenie.
Z inicjatywy Polski, podczas konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference” ministrowie z 8 krajów: Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji oraz Komisja Europejska podpisały wspólną „Deklarację Bałtyckiej na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej” (ang. Baltic Sea offshore wind joint declaration of intent), która inauguruje ścisłą współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego.
Celem tej współpracy jest przyspieszenie rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, skoordynowanie i zoptymalizowanie działań prowadzących do wykorzystania w pełni energetycznego i gospodarczego potencjału morza.
Współpraca dotyczy m.in planowania przestrzennego morskich obszarów, jak również rozwój sieci, planowania mocy i mechanizmów wsparcia. Wszystkie te elementy staną się kluczowe dla budowy dobrze funkcjonującego wewnętrznego rynku energii oraz infrastruktury transgranicznej, prowadząc do uwolnienia pełnego potencjału energetycznego i gospodarczego Morza Bałtyckiego.
Komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska