Posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej
06.12.2024
Omówienie propozycji rewizji treści Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz powołania nowych grup roboczych, a także podejmowane przez MKIŚ działania legislacyjne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej. Spotkanie odbyło się z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki 22 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Morska energetyka wiatrowa to nie tylko ważny element wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inwestycje w offshore wind to również szansa na rozwój gospodarczy i powstanie wielu nowych miejsc pracy. Czekają nas wyzwania, do których musimy się przygotować. Dlatego biorąc pod uwagę powyższe okoliczności powinniśmy dostosowywać działania podejmowane w ramach Porozumienia, aby wspólnie z przedstawicielami administracji rządowej i szeroko rozumianych interesariuszy rynku tworzyć otoczenie korzystne dla dalszego, dynamicznego rozwoju tej branży
- powiedział wiceminister Motyka.
Uwzględniając fakt, że Porozumienie zostało podpisane w 2021 r., a od tego czasu zmieniło się wiele zarówno na rynku krajowym jak i europejskim, zasadne jest podjęcie działań w tym zakresie. Z roku na rok przybywa również coraz więcej wydarzeń, konferencji, analiz czy opracowań, które swoim zakresem tematycznym obejmują kwestie zawarte w Porozumieniu. Dlatego chcielibyśmy wyjść naprzeciw i zaproponować obszary nowe i jeszcze niezbadane
– podkreślił również.
Efektem spotkania będzie określenie nowych obszarów tematycznych i dalsza praca nad konkretnymi rozwiązaniami dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
W trakcie posiedzenia członkowie Rady Koordynacyjnej omówili wyzwania stojące przed sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w związku z realizacją procesu transformacji energetycznej.
Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostało podpisane przez przedstawicieli administracji rządowej oraz interesariuszy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce 15 września 2021 r.
Nadrzędnym celem tego porozumienia jest wsparcie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.