W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

06.12.2024

Omówienie propozycji rewizji treści Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz powołania nowych grup roboczych, a także podejmowane przez MKIŚ działania legislacyjne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej to główne tematy posiedzenia Rady Koordynacyjnej. Spotkanie odbyło się z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Miłosza Motyki 22 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej - 22 listopada 2024

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko ważny element wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inwestycje w offshore wind to również szansa na rozwój gospodarczy i powstanie wielu nowych miejsc pracy. Czekają nas wyzwania, do których musimy się przygotować. Dlatego biorąc pod uwagę powyższe okoliczności powinniśmy dostosowywać działania podejmowane w ramach Porozumienia, aby wspólnie z przedstawicielami administracji rządowej i szeroko rozumianych interesariuszy rynku tworzyć otoczenie korzystne dla dalszego, dynamicznego rozwoju tej branży

- powiedział wiceminister Motyka.

Uwzględniając fakt, że Porozumienie zostało podpisane w 2021 r., a od tego czasu zmieniło się wiele zarówno na rynku krajowym jak i europejskim, zasadne jest podjęcie działań w tym zakresie. Z roku na rok przybywa również coraz więcej wydarzeń, konferencji, analiz czy opracowań, które swoim zakresem tematycznym obejmują kwestie zawarte w Porozumieniu. Dlatego chcielibyśmy wyjść naprzeciw i zaproponować obszary nowe i jeszcze niezbadane

– podkreślił również.

Efektem spotkania będzie określenie nowych obszarów tematycznych i dalsza praca nad konkretnymi rozwiązaniami dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W trakcie posiedzenia członkowie Rady Koordynacyjnej omówili wyzwania stojące przed sektorem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w związku z realizacją procesu transformacji energetycznej.

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostało podpisane przez przedstawicieli administracji rządowej oraz interesariuszy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce 15 września 2021 r.

Nadrzędnym celem tego porozumienia jest wsparcie rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych powstających w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}