W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowy szczyt NATO w Waszyngtonie (9-11 lipca 2024 r.)

11.07.2024

Prezydent Andrzej Duda, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski wzięli udział w jubileuszowym szczycie NATO w Waszyngtonie. Szczyt rozpoczął się sesją w gronie sojuszniczym. Następnie liderzy spotkali się z partnerami Azji i Pacyfiku i przedstawicielami UE, a także w formacie Rady NATO-Ukraina. Rozmowy koncentrowały się wokół pomocy Ukrainie, wzmacniania odstraszania i obrony oraz partnerstw globalnych.

Szczyt NATO

Sojusznicy uzgodnili inicjatywę na rzecz wsparcia bezpieczeństwa i szkoleń dla Ukrainy (NATO Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU), która przejmie koordynację większości międzynarodowej pomocy wojskowej. Dowództwo NSATU będzie zlokalizowane w Niemczech, zaś węzły komunikacyjne będą znajdować się na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. Interoperacyjność ukraińskich sił będzie rozwijana dzięki NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Center (JATEC) w Bydgoszczy. Sojusz zobowiązał się do długoterminowego wsparcia finansowego dla Ukrainy i zgodził się, że jest ona na nieodwracalnej ścieżce do członkostwa.

NATO w 75. rocznicę powstania pozostaje organizacją odnoszącą sukcesy i zapewniającą bezpieczeństwo swoim członkom. Sojusz prowadzi ambitne planowanie obronne, a liczba natowskich sił wysokiej gotowości wzrosła do 500.000. 23 sojuszników wydaje 2% lub więcej PKB na obronność. Polska jest krajem wiodącym z wydatkami rzędu 4,12% PKB. Ponad 99% pomocy wojskowej dla Ukrainy dostarczają sojusznicy.

NATO wzmocni partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku, aby budować przeciwwagę dla zacieśniających się więzów między Rosją, Chinami, Iranem i Koreą Północną.

Podczas szczytu sojusznicy przyjęli nowe zobowiązanie w obszarze rozwijania produkcji przemysłowej, Politykę ws. Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” oraz zrewidowaną strategię ws. sztucznej inteligencji. Ogłosili również gotowość bazy obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie oraz decyzję o utworzeniu Zintegrowanego Centrum Obrony Cybernetycznej w Mons, w Belgii.

Na marginesie szczytu Prezydent J. Biden zainicjował projekt Ukraine Compact obejmujący sojuszników i partnerów, którzy podpisali dwustronne długoterminowe porozumienia w dziedzinie bezpieczeństwa z Ukrainą. Ukraine Compact tworzy wszechstronną i zunifikowaną architekturę na rzecz bieżącego i przyszłego wsparcia dla Ukrainy.

 

Fot. KPRP, NATO

Materiały

Deklaracja szefów państw i rządów NATO (ang.)
Oświadczenie Rady NATO-Ukraina (ang.)

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}