W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu ministrów obrony NATO

16.06.2023

W dniach 15 - 16 czerwca br. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państwa NATO. Były to ostatnie konsultacje na poziomie ministerialnym przed Szczytem NATO w Wilnie.

NATO Defence Ministers Meeting_June 2023

Pierwszego dnia szef MON uczestniczył m. in. w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy, a także w rozmowach ministrów obrony współpracujących na rzecz rozwoju i wzmacniania przemysłu obronnego. Spotkanie poprzedziło lipcowy szczyt NATO w Wilnie, gdzie szefowie państw i rządów mają omówić i przyjąć pakiet decyzji. Dla Polski szczególnie istotne są kwestie dotyczące odstraszania i obrony na flance wschodniej. 

W Brukseli wicepremier uczestniczył także w posiedzeniu Ukraine Defence Contact Group, zajmującej się koordynacją wsparcia dla Ukrainy. Formuła tego spotkania została zainicjowana przez USA w marcu 2022 r. w Bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein, w reakcji na napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Polska pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego, którego wartość szacowana jest na ponad 2,5 mld euro.

W trakcie sesji ministerialnej podpisany został aneks do memorandum w sprawie Multinational Ammunition Warehousing Initiative (MAWI) włączający do programu cztery kolejne państwa: Bułgarię, Danię, Niemcy i Luksemburg. Celem MAWI jest zapewnienie siłom zbrojnym państw sojuszniczych niezakłóconego dostępu do zasobów amunicyjnych, poprzez utworzenie sieci magazynów. Jest to kwestia kluczowa dla zabezpieczenia działań wojsk w czasie operacji. Polska jest uczestnikiem tego programu od lutego br.


Wiceprezes Rady Ministrów uczestniczył także w spotkaniu z przedstawicielami transatlantyckiego przemysłu obronnego, na które zaproszona została także Unia Europejska, Szwecja i Ukraina. Było ono okazją do konsultacji między ministrami obrony i producentami uzbrojenia w sprawie wzmocnienia łańcucha dostaw, zapewnienia ich bezpieczeństwa oraz omówieniu ewentualnych barier we współpracy przemysłowej. 

 Szef MON nawiązał także do obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie. 

- Potępiamy te wszystkie działania, które są podejmowane przez Rosję, które kończą się zbrodniami wojennymi. Niewątpliwe też takim działaniem jest wysadzenie tamy na Dnieprze. To jest realne zagrożenie dla tysięcy ludzi. To jest również groźba natury ekologicznej. Potępiamy tego rodzaju działania. Niewątpliwe też oceniamy te działania jako próbę zatrzymania kontrofensywy ukraińskiej lub jej spowolnienie. (…) Wspieramy Ukrainę dlatego, żeby nie doszło do tego, że po podboju Ukrainy,  Rosja poszłaby dalej. Bo nie ulega wątpliwości, że takie są intencje Rosji, takie są intencje Putina - zaznaczył szef MON.
 
Podczas wizyty w Brukseli wicepremier rozmawiał także z ministrem obrony Norwegii nt. bieżącej wojskowej współpracy polsko-norweskiej, a także wsparcia Ukrainy, w tym w zakresie szkolenia ukraińskich żołnierzy. 

16 czerwca szef MON wziął udział w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej nt. odstraszania i obrony w Kwaterze Głównej Sojuszu.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}