Oświadczenie MSZ z okazji 50 rocznicy wejścia w życie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej
05.03.2020
Polska uważa Układ o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) za jeden z najważniejszych filarów bezpieczeństwa globalnego i systemu nieproliferacji. O jego sile i znaczeniu stanowi uniwersalny charakter Układu, podpisanego i ratyfikowanego przez 191 państw. Cieszy się on jednoznacznym poparciem sojuszników z NATO oraz wszystkich państw Unii Europejskiej.
Przypadająca 5 marca br. 50. rocznica wejścia Układu w życie jest dobrą okazję do podkreślenia znaczących osiągnięć NPT w jego trzech filarach: nieproliferacji jądrowej, rozbrojeniu i pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej.
Polska od początku uczestniczyła w negocjacjach treści Układu i jest jednym z jego państw-założycieli. Odgrywamy istotną rolę w procesie nieproliferacji broni masowego rażenia, będąc aktywnym na wielu forach międzynarodowych, w tym zwłaszcza w systemie ONZ.
W obecnym procesie przeglądu NPT, którego zakończenie przypada w maju br., będziemy sprawować przewodnictwo jednego z głównych komitetów X Konferencji Przeglądowej Układu.
Ufamy, iż niezależnie od skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, szczególnie widocznej w dziedzinie kontroli zbrojeń, Konferencja Przeglądowa będzie miała pozytywny przebieg, co nie tylko utrwali znaczenie NPT, lecz pozwoli również na zmniejszenie napięcia w relacjach pomiędzy głównymi mocarstwami atomowymi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego
Fot. MSZ