Oświadczenie na temat artykułu red. Marka Świerczyńskiego pt. „Zaskakujący wywiad. Polska robi zwrot w sprawie wojsk USA z Niemiec?”, Polityka, 3 lipca 2020 r.
04.07.2020
Odnosząc się do artykułu red. Marka Świerczyńskiego pt. „Zaskakujący wywiad. Polska robi zwrot w sprawie wojsk USA z Niemiec?” Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO zwraca uwagę, że w tekście znalazło się wiele istotnych nieścisłości, a sam tytuł artykułu wprowadza w błąd.
W wywiadzie dla red. Teri Schultz do podcastu „Channeling Brussels” ambasador Tomasz Szatkowski przedstawił stanowisko Polski w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, podkreślając, że w interesie bezpieczeństwa transatlantyckiego, w tym szczególnie Polski i innych państw wschodniej flanki NATO, jest utrzymanie obecności amerykańskiej w Europie. Negocjacje dotyczące zwiększenia wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce są prowadzone od 2018 r. Ambasador T. Szatkowski podkreślił, że w trakcie tych negocjacji nie padały propozycje przeniesienia wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, ani tym bardziej Polska nie była inicjatorem takich rozmów. Decyzje odnośnie do pochodzenia konkretnych oddziałów amerykańskich, które mogą być, w wyniku dwustronnych rozmów, rozmieszczone w Polsce, są domeną i kompetencją władz Stanów Zjednoczonych. Dlatego nie może być mowy o żadnym „zwrocie” w polskiej polityce bezpieczeństwa i strategii negocjacyjnej obecnego rządu, co sugeruje autor.
Artykuł red. M. Świerczyńskiego zawiera również wiele nieścisłości dotyczących chronologii wydarzeń w procesie rozmów nt. stacjonowania wojsk amerykańskich i innych wojsk sojuszniczych w Polsce.
Proces decyzyjny dotyczący kształtu i rozmieszczenia wysuniętej obecności NATO w Polsce oraz Estonii, na Litwie i Łotwie miał miejsce pomiędzy lutym i czerwcem 2016 r. Decyzja administracji amerykańskiej dotycząca koncepcji rozmieszczenia ciężkiej brygady pancernej w pełnej gotowości bojowej zapadła w marcu 2016 r. Stanowiła ona istotny ilościowy i jakościowy zwrot wobec czasowej, ćwiczebnej obecności amerykańskich pododdziałów wielkości kompanii na terenie ww. państw od wiosny 2014 r. W czerwcu i lipcu 2016 r. zostały podjęte decyzje dotyczące obecności na terenie Polski zarówno amerykańskiej brygady pancernej, objęcia Polski wzmocnioną wysuniętą obecnością NATO i objęcia przez Stany Zjednoczone roli państwa ramowego. W 2017 r. miały miejsce dalsze decyzje dotyczące kolejnych elementów obecności amerykańskiej. W czerwcu 2019 r. podpisano deklarację Prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych dotyczącą m.in. nadania tej obecności charakteru trwałego, rozszerzenia jej o kolejne istotne zdolności liczące około tysiąca żołnierzy, a także wspólnych, cyklicznych konsultacji dotyczących dalszych potrzeb w tym zakresie. Obecnie prowadzimy intensywne przygotowania i uzgodnienia dotyczące wdrażania tej decyzji. Choć lokalizacje Torunia i Bydgoszczy były rozpatrywane jako element w całym systemie obecności wojsk amerykańskich, Polska nigdy nie proponowała stronie amerykańskiej bazy dla sił wielkości dywizji w okolicach Torunia i Bydgoszczy. Artykuł, do którego odwołuje się autor bazował na niezrozumieniu jawnego materiału promocyjnego, przedstawionego środowiskom amerykańskim poza administracją, a który nie był częścią polskich oficjalnych propozycji przedstawianych w rozmowach pomiędzy obydwoma rządami.
Redaktor Marek Świerczyński, pisząc swój artykuł nie kontaktował się ze Stałym Przedstawicielstwem aby zweryfikować postawione w swoim materiale tezy. Zachęcamy do tego na przyszłość. Polecamy również wysłuchanie całego wywiadu, zamiast komentowania wyrwanych z kontekstu zdań na użytek politycznej debaty. Działania takie szkodzą bezpieczeństwu Polski i podważają wiarygodność naszego kraju jako sojusznika NATO.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO