Pierwsze od 1993 roku konsultacje polityczne z Afganistanem
10.06.2021
Głównymi tematami rozmów podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza z wiceministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu Meerwaisem Nabem, które odbyły się 10 czerwca w ramach polsko-afgańskich konsultacji politycznych, były możliwości zacieśnienia dwustronnej współpracy w najważniejszych dla obu państw obszarach. Omówiono także aktualną sytuację w Afganistanie i perspektywy jej rozwoju, w świetle decyzji NATO o zakończeniu misji Resolute Support.
- Jestem usatysfakcjonowany, że możemy spotkać się podczas pierwszych od wielu lat dwustronnych konsultacji politycznych - zaznaczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, rozpoczynając rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Afganistanu. Podczas konsultacji omówiono stan dwustronnych relacji w wymiarze politycznym, gospodarczym oraz pomocy rozwojowej.
- Polska od dwóch dziesięcioleci wspiera Afganistan, poprzez obecność na miejscu Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a także w ramach projektów pomocowych i w tym okresie przekazała blisko 30 mln euro na rzecz Afganistanu i jego mieszkańców – przypomniał wiceminister Marcin Przydacz. Elementem tej pomocy była zorganizowana w 2019 r. pierwsza edycja szkolenia dla przedstawicieli średniego szczebla administracji rządowej Afganistanu. Ze względu na znaczenie Afganistanu dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa, Polska jest żywotnie zainteresowana jego stabilizacją, przywróceniem tam pokoju i pełnym przestrzeganiem praw człowieka, w tym praw kobiet i mniejszości, zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz.
Po kwietniowej decyzji państw członkowskich NATO w sprawie wycofania sił zbrojnych z Afganistanu, kraj ten ponownie przyciągnął uwagę światowej opinii publicznej. Polska, podobnie jak pozostałe kraje Sojuszu i w myśl hasła „razem przybyliśmy, razem działaliśmy, razem wychodzimy”, wycofa działający w ramach misji Resolute Support Polski Kontyngent Wojskowy. Wiceminister Marcin Przydacz podkreślił też, że Polska w pełni popiera rozpoczęte w Katarze we wrześniu 2020 r. wewnątrzafgańskie rozmowy pokojowe oraz wszelkie inicjatywy międzynarodowe, które mogą przyczynić się do zapewnienia pokoju w Afganistanie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego
fot. Łucja Sucharska / MSZ