Polska wspiera Bałkany Zachodnie w walce z koronawirusem
29.05.2020
We wtorek wyruszył z Warszawy transport z polską pomocą dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich. Ładunek zawiera prawie 70 ton towaru, w tym 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk oraz 600 tys. maseczek chirurgicznych. Pomoc dla Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej realizowana jest w ramach działań Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof NATO.
Polska pomoc humanitarna dla Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej oraz Serbii zostanie przekazana za pośrednictwem Fundacji Solidarności Międzynarodowej i trafi do szpitali oraz najbardziej potrzebujących osób w całym regionie. Transport łądunku zapewnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Słowem-kluczem całej polityki rozwojowej pomocy humanitarnej koordynowanej w MSZ jest słowo „solidarność”. Polska nie zapomina o swoich sąsiadach, nie zapomina o innych krajach potrzebujących – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk dodał, że polska pomoc dla Bałkanów Zachodnich jest potwierdzeniem znaczenia, jakie przywiązujemy do relacji z państwami tego regionu, bez którego trudno byłoby uznać proces jednoczenia Europy za skończony.
Polska aktywnie wspierała i wspiera kraje bałkańskie na ich drodze do integracji euroatlantyckiej i europejskiej oraz jest zwolennikiem polityki otwartych drzwi NATO. W zeszłym roku Polska przewodniczyła Procesowi Berlińskiemu – inicjatywie wspierającej integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W ramach polskiego przewodnictwa, którego punktem kulminacyjnym był Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r., zorganizowanych zostało ponad 100 wydarzeń w Polsce i w regionie Bałkanów Zachodnich, a Polska przekazała ponad 1,5 mln euro na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie. Symbolem polskiej solidarności z państwami regionu było także zadeklarowanie przez Polskę wsparcia dla odbudowy Albanii po tragicznym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w tym państwie w zeszłym roku, w wysokości 2,7 mln euro.
Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC), działający w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zajmuje się koordynacją pomocy i dystrybucji środków w przypadku klęsk żywiołowych i kryzysów, takich jak m.in. pandemia COVID-19. W ramach EADRCC współpracują sojusznicy oraz państwa partnerskie, a także inne organizacje międzynarodowe.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO