Polskie wsparcie dla włoskich lekarzy
07.04.2020
– Głęboko wierzę, że wzajemna pomoc i solidarność przeprowadzą nas przez trwający kryzys. To test naszej europejskiej solidarności – mówił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podczas zainaugurowanej na terenie fabryki Polfy Tarchomin S.A. w Warszawie akcji pomocy dla Włoch. Dziś, 7 kwietnia, wyjechał z Warszawy ładunek ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski rząd zdecydował o skierowaniu do Włoch pomocy medycznej. Dziś wyruszyła jej pierwsza część – 20 tysięcy litrów środków dezynfekujących wyprodukowanych i przekazanych przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A. Środki te będą dostarczone do placówek medycznych w Veneto w północnych Włoszech. Część zapasów zostanie również przekazana do szpitala w San Marino.
– Nasze społeczeństwa mają ogromny dług wdzięczności wobec tych, którzy stoją na pierwszej linii walki z pandemią. Dlatego mam wielką nadzieję, że nasza dzisiejsza pomoc będzie wsparciem dla pracowników służby zdrowia – mówił wiceszef polskiej dyplomacji. Podkreślił również, że w czasach, gdy wszystkie narody mierzą się z niewidzialnym wrogiem, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy solidarności.
– Dziś wysiłek wszystkich spółek Skarbu Państwa zorientowany jest na walkę z pandemią COVID-19. Polfa Tarchomin włączyła się w tę walkę jako jedna z pierwszych – w błyskawicznym tempie znacznie zwiększyła produkcję płynu do dezynfekcji, by wspomóc Polaków w tym trudnym czasie. Nie możemy jednak zapomnieć, że nie jesteśmy sami w tej walce – dziś transport płynu wyprodukowanego przez Polfę Tarchomin wyruszył do Włoch i San Marino, by wesprzeć te państwa, tak silnie dotknięte przez obecny kryzys. Dziękuję pracownikom Polfy Tarchomin i pracownikom innych spółek Skarbu Państwa, którzy tak mocno angażują się w walkę o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Spółki te po raz kolejny zdają egzamin z odpowiedzialności w biznesie – mówił uczestniczący w rozpoczęciu akcji Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych.
Dzisiejszy transport to kolejny przykład polskiej solidarności i wsparcia dla Włochów. Ponad tydzień temu grupa 15 polskich lekarzy i ratowników została skierowana do szpitala polowego w Brescii w Lombardii, aby zapewnić pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
– W miarę naszych możliwości osobowych będziemy starali się dalej świadczyć tę pomoc na rzecz narodu włoskiego – zadeklarował wiceminister Przydacz i przypomniał, że to nie jedyny przejaw polskiej solidarności z innymi państwami europejskimi. – W ramach akcji #LOTdoDomu pomogliśmy wrócić do swoich krajów przeszło 2 tysiącom obcokrajowców, reprezentujących 35 różnych narodowości, w tym wielu Włochom – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.
W wydarzeniu wziął również udział Ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Tymon Markowski / MSZ