Pomoc humanitarna dla Armenii i Gruzji
19.06.2020
– Dzisiejszy transport jest gestem solidarności i współpracy z partnerami, w szczególności z państwami Partnerstwa Wschodniego. Dzięki wzajemnemu solidarnemu wsparciu, jakie sobie wspólnie okazujemy, łatwiej będzie przezwyciężać negatywne skutki pandemii i wrócić na drogę rozwoju – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który 19 czerwca na lotnisku we Wrocławiu pożegnał samoloty wojskowe z ładunkiem sprzętu ochronnego dla szpitali, lekarzy i pielęgniarek w Armenii i Gruzji.
W ramach akcji pomocowej drogą lotniczą przekazaliśmy do Armenii maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości ponad 106 tys. PLN. Do Gruzji trafiły z kolei przyłbice ochronne i płyn do dezynfekcji o wartości ponad 183 tys. PLN. W kolejnym tygodniu wyleci samolot z podobnym transportem środków pomocowych do Azerbejdżanu.
Odbiorcami pomocy są Centrum Republikańskie Pomocy Humanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia Armenii oraz Służba Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji – poprzez te instytucje środki trafią do osób najbardziej potrzebujących. Gruzińska część pomocy jest realizowana w przez Polskę w ramach Euroatlantyckiego Centrum Reagowania w Sytuacji Katastrof NATO (EADRCC).
– Tymi gestami solidarności i pomocy podkreślamy, że z krajami Partnerstwa Wschodniego dzielimy się tym co mamy, nie tylko w ramach codziennej, rutynowej współpracy, ale szczególnie w sytuacjach nadzwyczajnych, a za taką należy uznać ogólnoświatową epidemią koronawirusa – podkreślił Jan Dziedziczak sekretarz stanu w KPRM. Zaznaczył też, że tak szeroko zakrojona akcja pomocowa nie byłaby możliwa bez ofiarności darczyńców – Agencji Rezerw Materiałowych i Ministerstwa Zdrowia. Wiceminister podziękował także za wsparcie ze strony Funduszu Solidarności Międzynarodowej oraz resortu obrony narodowej. – To właśnie dzięki sprawności i zaangażowaniu polskiego wojska możliwe stało się dostarczenie tych środków do odbiorców – powiedział.
Polska pomoc ma także szerszy wymiar. Na początku czerwca z trzytygodniową misją do Tadżykistanu udał się zespół polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wcześniej takie misje z powodzeniem zrealizowaliśmy do Włoch, USA i Kirgistanu. Na Białoruś dotarły dwa polskie konwoje z pomocą. Ostatni składał się z ponad 40 samochodów ciężarowych z 300 tonami sprzętu medycznego i środków ochrony potrzebnych w walce z epidemią COVID-19.
Polska akcja pomocowa adresowana do sąsiadów i przyjaciół na Wschodzie jest ważnym elementem naszej polityki zagranicznej. W ten sposób potwierdzamy, że Polska jest w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom związanym z epidemią COVID-19. Jest to też ważna część składowa polskiej pomocy rozwojowej świadczonej przez nasze państwo w ramach solidarności międzynarodowej, która stanowi realizację naszych międzynarodowych zobowiązań.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. st. sierż. Krystian Szczur-Gwozdecki