Seminarium nt. cyberbezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie
02.06.2022
2 czerwca Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO wraz z Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC zorganizowały seminarium pt. Cyberobrona oraz nowe i przełomowe technologie w czasach rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Podczas dyskusji z udziałem ekspertów NATO, przedstawicieli think-tanków i innych organizacji brukselskich omawiana była rola cyberbezpieczeństwa oraz nowych i przełomowych technologii w podnoszeniu zdolności odstraszania i obrony państw sojuszniczych, szczególnie na wschodniej flance NATO.
Tematem drugiej części seminarium było zastosowanie cyberobrony i nowych technologii w kontekście pomocy Ukrainie wobec agresji ze strony Rosji. Paneliści podsumowali dotychczasowe doświadczenia z trwającej wojny w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz dyskutowali o tym, co NATO i sojusznicy mogą zrobić, aby podnieść zdolności Ukrainy do odparcia rosyjskiej agresji.
W dyskusji obok przedstawicieli SP RP przy NATO, Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa oraz ekspertów z NATO, udział wzięli paneliści z Europejskiej Organizacji ds. Cyberbezpieczeństwa i DIGITALEUROPE oraz gen. bryg. Oleksandr Potii, zastępca szefa Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa David van Weel wygłosił słowo wstępne do dyskusji.
Seminarium było wkładem merytorycznym w dyskusję nt. cyberbezpieczeństwa oraz nowych i przełomowych technologii w kontekście odstraszania i obrony, wojny w Ukrainie oraz zbliżającego się Szczytu NATO w Madrycie.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO