Sojusz Północnoatlantycki o walce z koronawirusem
15.04.2020
– Obecnie naszym najpilniejszym wyzwaniem jest pandemia COVID-19. Aktywność NATO w tym zakresie jest szansą na podkreślenie spójności oraz wartości więzi transatlantyckich. Bardzo budujące jest to, że wzrasta liczba przykładów pomocy pomiędzy sojusznikami – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.
Epidemia koronawirusa, jej skutki dla społeczności państw NATO, wpływ na bezpieczeństwo oraz wspólne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania epidemii to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw NATO, w której w środę uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W rozmowach, pod przewodnictwem Jensa Stoltenberga, Sekretarza Generalnego NATO uczestniczyli także szefowie obrony Szwecji i Finlandii, a także Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Szef MON mówiąc o konieczności współpracy pomiędzy członkami sojuszu poinformował, że Polska udzieliła wsparcia m. in. lekarzom z Włoch. 15 polskich lekarzy, w tym żołnierze z Wojskowego Instytutu Medycznego, przez 10 dni pomagało medykom w Lombardii, regionie najbardziej dotkniętym epidemią we Włoszech. Dodatkowo, wiedza jaką tam zdobyli jest bezcenna i zostanie wykorzystana w leczeniu polskich pacjentów.
Szef MON zwrócił także uwagę, że dzisiejsza aktywność i spójność działań NATO w tak wrażliwym czasie jakim jest światowa epidemia to pokazanie naszej solidarności.
– Musimy pamiętać, że nowe wyzwania nie zastąpią dotychczasowych, a są jedynie dla nas dodatkowymi wyzwaniami. (…) Nie powinniśmy tracić z oczu konwencjalnego wymiaru naszego bezpieczeństwa – powiedział minister Błaszczak. Szef MON stwierdził, że nikt do tej pory nie był przygotowany na taką sytuację, a obecny kryzys musi stanowić dla wszystkich cenną lekcję, z której należy wyciągnąć wnioski. – Nie możemy powtórzyć tego błędu w odniesieniu do innych zagrożeń i wyzwań – dodał minister.
Minister Błaszczak podziękował za szczególny trud służby w czasie pandemii państwom, których żołnierze wchodzą w skład batalionowych Grup Bojowych wzmacniających flankę wschodnią.
Po zakończonych obradach Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO zwrócił uwagę, że to właśnie wojska państw NATO bardzo mocno wspierają w swoich krajach służby cywilne w walce z koronawirusem. Jak zaznaczył, personel NATO niejednokrotnie pełni kluczową rolę w walce z koronawirusem. Jako przykład Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO wymienił między innymi wsparcie służb medycznych, wsparcie logistyczne czy organizację transportu lotniczego zakupionych środków ochrony, w tym setek ton sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. Zwrócił także uwagę na zaangażowanie wojska w ochronę granic.
– Musimy dziś ratować ludzkie życie. Jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi, kiedy współpracujemy z naszymi partnerami (…) Musimy zrobić wszystko, by kryzys zdrowotny nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. Aby kryzys w ochronie zdrowia, jakim dziś jest epidemia, nie przesłonił innych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa – zaznaczył J. Stoltenberg.
Jednym z tematów omawianych podczas wideokonferncji były także kwestie związane z utrzymaniem misji i operacji NATO w czasie pandemii, w tym takie misje jak w Kosowie czy Afganistanie oraz działalność Grup Bojowych w Europie.
Omówiono również zjawisko dezinformacji, która w czasie pandemii koronawirusa może bardziej niż kiedykolwiek zagrażać bezpieczeństwu. Jak zaznaczył Sekretarz Generalny NATO jedną z najlepszych i najskuteczniejszych odpowiedzi na dezinformację jest realne działanie i realna pomoc.
Ministerstwo Obrony Narodowej