W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Ministrów Obrony NATO w Brukseli

14.06.2024

13-14 czerwca 2024 r. ministrowie spotkali się w siedzibie NATO, aby przedyskutować przygotowania do szczytu w Waszyngtonie, wzmocnienie obrony i odstraszania oraz wsparcie dla Ukrainy. Było to ostatnie spotkanie ministerialne przed szczytem.

DMM Bruksela

Ministrowie spotkali się w formatach: Rady NATO-Ukraina, Rady Północnoatlantyckiej oraz Grupy Planowania Nuklearnego.

Ministrowie przyjęli plan NATO dot. wsparcia bezpieczeństwa i szkolenia dla Ukrainy (NATO Security Assistance and Support for Ukraine) jako kluczowy element dorobku szczytu NATO.

Ministrowie przedyskutowali również inicjatywy mające na celu dalsze zbliżenie Ukrainy do członkostwa. Należą do nich wzmocnienie zdolności do zbliżenia sektora obrony i bezpieczeństwa Ukrainy do standardów NATO, usprawnienie procesu zakupów dla sektora obronnego i wzmocnienie ukraińskiej bazy przemysłowej w sektorze obrony.

Na agendzie znalazło się również dalsze wzmocnienie odstraszania i obrony oraz nowe zobowiązanie w zakresie przemysłu obronnego, mające na celu zwiększenie produkcji wojskowej i wzmocnienie długoterminowej współpracy z przemysłem obronnym.

Ministrowie omówili trwającą kampanię wrogich działań prowadzonych przez Rosję przeciwko sojusznikom, w tym sabotażu, cyberataków i zinstrumentalizowanej migracji. Przyjęli zestaw opcji odpowiedzi, z których sojusznicy będą mogli korzystać indywidualnie lub zbiorowo.

Na marginesie spotkania Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przeprowadził konsultacje ze swoimi odpowiednikami z USA, Szwecji i Litwy. Odbył również dwustronne spotkanie z włoskim ministrem, z którym omówił dwustronną współpracę wojskową oraz bieżące inicjatywy z zakresu bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Reprezentanci Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch podpisali list intencyjny w sprawie Koalicji Zdolności Pancernych dla Ukrainy. Polska, Niemcy i Włochy są państwami ramowymi tej inicjatywy. Celem koalicji jest pomoc Ukrainie w nabyciu odpowiadających jej potrzebom zdolności w zakresie broni pancernej i zwiększenie interoperacyjności z NATO.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}