Szczyt NATO w Madrycie
30.06.2022
W dniach 28-30 czerwca br. w Madrycie odbyło się spotkanie szefów państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskiej delegacji przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Kluczowym tematem szczytu w Madrycie była agresja Rosji przeciw Ukrainie i jej konsekwencje dla wspólnoty euroatlantyckiej. Sojusznicy omówili bieżące wsparcie dla Kijowa, wpływ radykalnie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie na Sojusz Północnoatlantycki i długoterminową adaptację NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań.
Na szczycie przyjęto nową Koncepcję Strategiczną NATO, która określa główne kierunki działania i rozwoju NATO w perspektywie kilku lat. Wskazuje ona Rosję jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników i potwierdza, że kolektywna obrona przeciw wszystkim zagrożeniom stanowi główny cel i odpowiedzialność Sojuszu. Uzgodniono ponadto dalsze działania w celu adaptacji wojskowej Sojuszu oraz wzmocnienia obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce.
Sojusznicy zdecydowali także o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do NATO. Był to historyczny krok, który poszerzy strefę bezpieczeństwa i współpracy w Europie, wzmacniając wspólnotę transatlantycką w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.
Prezydent Duda wraz z 21 innymi przedstawicielami państw sojuszniczych wziął udział w ceremonii podpisania NATO Innovation Fund Letter of Commitment.
Na marginesie Szczytu Prezydent odbył rozmowy dwustronne z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, Premierem Republiki Słowenii Robertem Golobem, Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern oraz Prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeol.
W ramach szczytu w Madrycie ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkali się ze swoimi odpowiednikami z Jordanii i Mauretanii. Omówili wspólne kroki w celu przeciwdziałania globalnym konsekwencjom agresji Rosji na Ukrainie. Minister Rau wyraził szczególne zaniepokojenie kryzysem żywnościowym, który dotyka przede wszystkim kraje rozwijające się. Zapewnił, że „Polska robi wszystko, co możliwe, aby przeciwdziałać konsekwencjom agresji Rosji przeciw Ukrainie i wspomóc najbardziej potrzebujących”. Przedstawił kroki podejmowane przez Polskę m. in. w celu transportu produktów rolnych z Ukrainy.
Ministrowie obrony państw NATO spotkali się natomiast ze swoim odpowiednikiem z Bośni i Hercegowiny w celu omówienia aktualnych wyzwań w obszarze Bałkanów Zachodnich.
Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO