W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Polsce

13.11.2024

Podczas wizyty w Warszawie 13 listopada 2024 r. Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą, Premierem Donaldem Tuskiem, Wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim. To pierwsza wizyta Marka Rutte w naszym kraju od objęcia nowego stanowiska 1 października br.

Wizyta SG NATO w Polsce

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim koncentrowały się na kwestii produkcji militarnej w Europie, konieczności przedłużenia rurociągów NATO do krajów wschodniej flanki i przekazaniu Ukrainie kolejnych polskich myśliwców pod warunkiem zabezpieczenia nieba nad Polską maszynami innych państw NATO. Prezydent RP zwrócił uwagę, że wciąż dochodzi do rosyjskich prowokacji, naruszeń przestrzeni powietrznej państw NATO m.in. nad Morzem Bałtyckim.

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska konsekwentnie wzmacnia swoją armię i zwiększa wydatki na obronność. W przyszłym roku nasz kraj planuje wydać na ten cel do 4,7 proc. PKB, co plasuje nas na pierwszym miejscu wśród państw NATO. Prezes Rady Ministrów przedstawił Sekretarzowi Generalnemu NATO polskie wysiłki dotyczące fortyfikacji i umocnienia granicy wschodniej, w ramach budowy Tarczy Wschód. Donald Tusk podkreślił również polskie wsparcie dla Ukrainy i przywołał swoje słowa: „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.

Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz rozmawiał z Sekretarzem Generalnym o najważniejszych wyzwaniach dla NATO i roli Polski w Sojuszu. Poruszono również temat wsparcia dla Ukrainy i Centrum Szkolenia, Analiz i Treningu NATO-Ukraina (JATEC) w Bydgoszczy. Spotkanie dotyczyło m.in.: wzmocnienia relacji transatlantyckich ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy potencjału obronnego Polski oraz wschodniej flanki Sojuszu, obecności sił sojuszniczych w naszym kraju, nakładów na obronność i finansowania rozwoju zdolności w ramach NATO oraz priorytetów Sojuszu. Szef MON nawiązał także do otwarcia amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie w dniu wizyty Sekretarza Generalnego.

Głównym tematem rozmów w MSZ było bezpieczeństwo w Europie oraz międzynarodowe implikacje rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozmówcy zgodzili się, że wobec zagrożenia ze strony Rosji kluczowe jest dalsze wzmacnianie kolektywnej obrony NATO, szczególnie na wschodniej flance. Wyrazili również nadzieję na bliską współpracę z nową amerykańską administracją w celu dalszego wzmacniania Sojuszu i więzi transatlantyckich. Minister Radosław Sikorski zapewnił o nieustającym zaangażowaniu Polski we wsparcie Ukrainy oraz o gotowości do dalszych rozmów na ten temat w ramach NATO. Przedmiotem rozmowy była również potrzeba zwiększenia zdolności obronnych europejskich państw NATO. Poruszono kwestię ataków hybrydowych wymierzonych w sojuszników oraz potrzebę wzmacniania odporności i zdolności reagowania na tego rodzaju zagrożenia. Szef polskiej dyplomacji przedstawił nowemu Sekretarzowi Generalnemu NATO priorytety i oczekiwania Polski przed przyszłorocznym szczytem NATO w Hadze. Wobec planowanego na I połowę 2025 r. przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, rozmówcy omówili możliwości bliższej współpracy UE i NATO w odniesieniu do wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i wsparcia Ukrainy.

 

Opracowano na podstawie komunikatów KPRP, KPRM, MON i MSZ.

Foto: KPRP, KPRM, MON i MSZ.

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}