W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Hohenfels

27.01.2020

Ambasador Tomasz Szatkowski 27 stycznia wziął udział w ceremonii odsłonięcia odnowionej tablicy pamiątkowej ku czci amerykańskich żołnierzy, którzy w 1945 roku wyzwolili obóz w Hohenfels. Pomnik został wzniesiony przez byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Wizyta Stałego Przedstawiciela RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego w Hohenfels, 27.01.2020

Pomnik został odnowiony z inicjatywy ambasadora Szatkowskiego, który jako wiceminister obrony przebywał w Hohenfels w 2018 roku i wtedy to po raz pierwszy zetknął się z zaniedbaną tablicą poświęconą amerykańskim żołnierzom. Pomnik został odnowiony dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej, przy wsparciu armii amerykańskiej, stacjonującej w Hohenfels.

Jestem naprawdę wzruszony, że armia amerykańska była tak otwarta i wspólnie udało nam się wyremontować ten pomnik, który przypomina nam zarówno o trudnej polskiej historii, jak i o zaangażowaniu USA w wolność - zaznaczył ambasador Szatkowski. W swoim wystąpieniu podkreślił również, jak ważne jest przypominanie kolejnym pokoleniom prawdy o historii II wojny światowej, szczególnie w obliczu ataków dezinformacyjnych ze strony Rosji.  

Jako Sojusznicy musimy bronić prawdy. A ten pomnik dobrze przypomina nam, jaka jest prawda: w 1945 r. żołnierze USA uwolnili wielu Europejczyków, w tym więźniów tego obozu – zaznaczył.

Ambasador podkreślił również, że historia pomnika przed budynkiem sztabowym największego amerykańskiego wojskowego ośrodka szkoleniowego w Europie ma też dla niego osobisty wymiar. Pradziadek oraz dziadek ambasadora Szatkowskiego - żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych - po zesłaniu do przymusowej pracy w czasie wojny do III Rzeszy zostali wyzwoleni przez wojsko amerykańskie.

Podczas II wojny światowej w Hohenfels znajdował się niemiecki nazistowski obóz jeńców wojennych znany jako Stalag 383. Przetrzymywano tu ok. 5 tysięcy więźniów z wielu sił alianckich, przy czym polscy więźniowie stanowili ponad połowę. W latach 1945–1949 w Hohenfels przebywali wysiedleńcy i byli jeńcy wojenni.

Stały Przedstawiciel RP przy NATO przebywał w Hohenfels podczas ćwiczeń sojuszniczych Combined Resolve XIII. Obecni byli również m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika oraz Dowódca Sił Amerykańskich w Europie  gen. broni Christopher Cavoli.

 

Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}