Słowo przewodniczącego Rady Centrum
Prof. dr hab. Andrzej Stanisławek
Szanowni Państwo!
Za nami niezwykły rok. Podsumowanie tego, co działo się w NCBR znajdą Państwo w treści raportu. Pisze o tym także w swoim wstępie Dyrektor Wojciech Kamieniecki. Taki dokument skłania do refleksji i szerszego spojrzenia na działalność NCBR – instytucji kluczowej dla budowy ekosystemu innowacji w Polsce.
Rada Centrum, którą mam zaszczyt kierować, nie zarządza bieżącą działalnością NCBR, nie jest także radą nadzorczą. Nasze zadania skupiają się wokół doradztwa oraz wydawania opinii w sprawach zadań badawczych, służących realizacji strategicznych programów badań naukowych i rozwojowych. Ta szczególna pozycja Rady daje nam wgląd w działanie Centrum, a tym samym spojrzenie na to, co dzieje się w dziedzinie rozwoju innowacji w naszym kraju.
Rzeczywistość, która jest wynikiem pandemii i jej skutków, postawiła przed nami wszystkimi pytanie o możliwość realizacji wcześniejszych planów. W wielu wypadkach zmusiła nas do zaniechania działań, w innych sprawiła, że głębokie zmiany stały się konieczne. Zweryfikowała także naszą zdolność do adaptacji do trudnych warunków. Patrząc z perspektywy roku 2021 widzę, iż NCBR udało się sprostać tym wyzwaniom. Jak napisał Dyrektor Kamieniecki, bardzo szybko dostosowano wszelkie działania Centrum do nowych, bardzo trudnych i niepewnych okoliczności. Wszystkie te zmiany spotkały się ze wsparciem i życzliwością ze strony Rady Centrum. Podsumowanie wyników działalności NCBR, zawarte w tym raporcie, pozwala stwierdzić, iż był to dla nas dobry rok. Co ważniejsze, daje także nadzieję i perspektywę na przyszłość. Wierzę, że bieżący rok – 2021 – pozwoli nam zobaczyć efekty nowej strategii. Będzie to także rok, w którym rozpocznie się nowa perspektywa Unii Europejskiej. Rozpocząłem od stwierdzenia, iż rok 2020 był niezwykły, ale jestem przekonany, iż podsumowując obecny rok, również będziemy pisali o szczególnym czasie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest rządową agencją wykonawczą.
Wsparcie oferowane przez NCBR jest skierowane przede wszystkim do polskich przedsiębiorców oraz do środowiska naukowego. Instrumenty oferowane przez Centrum pozwalają zminimalizować ryzyko związane z opracowaniem innowacyjnych rozwiązań w wielu obszarach polskiej gospodarki. Wsparcie realizowane przez NCBR zachęca przedsiębiorców do inwestowania własnych środków w przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe w krajowych firmach działających w różnorodnych branżach.
Poza programami adresowanymi do przedsiębiorców, istotne miejsce w ofercie Centrum zajmują programy ukierunkowane na wzmocnienie współpracy naukowców z przedsiębiorcami oraz wsparcie jednostek naukowych we wprowadzaniu na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług.
Dzięki pomocy NCBR jednostki naukowe mogą uzyskać dofinansowanie m.in. na tworzenie koncepcji komercyjnego wykorzystania wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych wdrożeniem wyników projektów, jak również zabezpieczenie praw własności intelektualnej. Współpraca jednostek naukowych z przedsiębiorcami przy realizacji projektów B+R, ukierunkowanych na rozwiązanie konkretnych problemów praktycznych, stwarza unikatową możliwość przełamania barier wynikających ze zróżnicowanych potrzeb oraz specyfiki tych środowisk.
Aby skutecznie pełnić rolę rządowej agencji wykonawczej, NCBR wypracowało i przyjęło w 2020 roku nową strategię rozwoju instytucji na lata 2021–2025. Opiera się ona na czterech priorytetach, którymi są: wysoka skuteczność operacyjna, szeroka oferta wsparcia, silna pozycja międzynarodowa oraz rola kluczowego ośrodka wiedzy i kompetencji. Skupienie się na tych priorytetach pozwoli Centrum skutecznie wspierać realizację istotnych dla państwa polskiego projektów. Celem długofalowym strategii jest transformacja NCBR w wyspecjalizowaną, nowoczesną i skuteczną rządową agencję wykonawczą.