W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Betlejemskie Światło Pokoju dla Honorowych Dawców Krwi, Wolontariuszy i Organizacji działających na rzecz honorowego krwiodawstwa

W dniu 19 grudnia 2023 r. harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali na ręce Pani Małgorzaty Lorek, Dyrektora Narodowego Centrum Krwi Betlejemskie Światło Pokoju.

BŚP_1

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

Pani Dyrektor Małgorzata Lorek podziękowała harcerzom za Betlejemskie Światło Pokoju i podkreśliła, że krew jest niezastąpionym darem. Dodała, że honorowe krwiodawstwo jest misją i dobrem, niesie nadzieję dla pacjentów wymagajacych leczenia krwią i jej składnikami. Honorowe krwiodawstwo podobnie jak Betlejemskie Światło Pokoju, symbolizuje miłość i nadzieję. 

Hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2023 – „CZYŃMY POKÓJ” 


HISTORIA AKCJI

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec. 

 

Źródło: https://swiatlo.zhp.pl/dla-prasy/

{"register":{"columns":[]}}