Międzynarodowa konferencja pt. „Współpraca na rzecz wolnej od przemocy Europy – zapewnienie kobietom pochodzenia romskiego dostępu do wymiaru sprawiedliwości umożliwiającego realizację ich prawa do ochrony przed przemocą"
W dniach 15-16 czerwca br. w Sofii odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Współpraca na rzecz wolnej od przemocy Europy – zapewnienie kobietom pochodzenia romskiego dostępu do wymiaru sprawiedliwości umożliwiającego realizację ich prawa do ochrony przed przemocą” („Working together for a Europe free from violence - ensuring Roma women’s access to justice to assert their right to be free from violence”) organizowana przez Fundację Instytut Europejski (Bułgaria) we współpracy z Norweskim Ministerstwem Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Radą Europy.
Podczas wydarzenia zostały omówione formy przemocy stosowane wobec kobiet oraz poddano analizie proces ochrony ofiary i ścigania sprawców. Zwrócono szczególną uwagę na problem przemocy domowej i dyskutowano nad skutecznym sposobem jej zapobiegania i zwalczania. Zauważono, że kobiety romskie mają
do czynienia z wielowymiarową dyskryminacją, która objawia się między innymi ograniczonym dostępem do wymiaru sprawiedliwości.
W konferencji wzięło udział grono wybitnych ekspertów, którzy zwrócili szczególną uwagę na niewystarczający stopień ochrony praw kobiet romskiego pochodzenia doświadczających przemocy domowej, a także na relację zależności ofiary od sprawcy. Wygłoszone referaty umożliwiły krajom biorącym udział w spotkaniu
na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie stosowania środków pomocowych.
Podczas merytorycznej dyskusji dostrzeżono konieczność podjęcia działań,
które zapewnią Romkom i przedstawicielkom innych mniejszości narodowych dostęp do wymiaru sprawiedliwości i innych środków prawnych dających gwarancję skutecznej ochrony przed przemocą oraz ścigania sprawców, którzy swym zachowaniem stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia ofiary.
Głównym celem wydarzenia było zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc wobec kobiet stanowi naruszenie praw człowieka i formę dyskryminacji
ze względu na płeć. Istotne jest podejmowanie zdecydowanych kroków mających
na celu zapobieganie stosowania przemocy wobec kobiet romskiego pochodzenia, które poprawią warunki życia oraz zapewnią im możliwość korzystania w równym stopniu ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności.
Podczas dwudniowego spotkania problem przemocy domowej został omówiony wielopłaszczyznowo, zarówno w formie wygłoszonych przez prelegentów prezentacji, jak i tematycznych warsztatów. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji oraz przeanalizowania najistotniejszych kwestii związanych z respektowaniem praw kobiet romskiego pochodzenia oraz sposobem zapewnienia im stosownej pomocy
w przypadku doświadczenia przemocy w rodzinie.
Istotnym i wymiernym efektem konferencji będzie publikacja w formie elektronicznej podręcznika, w którym zostaną podsumowane najważniejsze wnioski z dyskusji.