W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty w Funduszu Małych Grantów

Projekty wybrane w ramach konkursów organizowanych przez Operatora Programu Sprawiedliwość finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w naborach Funduszu Małych Grantów wprowadzą nowe rozwiązania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Mamy przekonanie, że dla realizujących projekty gmin będzie to początek pozytywnych zmian, które poprawią jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców.

Białe tło. Czarne logo Funduszy Norweskich.

Sfinansowaliśmy projekty w ramach dwóch konkursów.

W pierwszym z nich „Pilotażowe wdrożenie zintegrowanych programów zapobiegania przemocy domowej”, gminy utworzą Centra dla Rodzin oraz zadbają o zwiększenie kompetencji zawodowych profesjonalistów pracujących z osobami doświadczającymi przemocy domowej. Celem projektów jest prewencja i skuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz efektywna pomoc osobom jej doświadczającym.

Beneficjenci zapewnią osobom potrzebującym między innymi dostęp do terapii dla par, rodzinnej oraz rówieśniczej; warsztatów z planowania rodziny; konsultacji psychologicznych, psychiatrycznych, a także prawnych; grup wsparcia dla rodziców, dla kobiet i dla młodzieży; treningów z zastępowania agresji oraz treningów pewności siebie, a także warsztatów z mediacji. Dzięki tym działaniom ich odbiorcy zbliżą się do siebie, poprawią wzajemne relacje oraz zwiększą umiejętność empatycznego spojrzenia na drugą osobę.

Gminy przewidziały także realizację kampanii informacyjno-promocyjnych, mających na celu uwrażliwienie odbiorców na problem przemocy domowej oraz rozpowszechnienie informacji o możliwych ścieżkach działania.

W drugim „Rozwój lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych” beneficjenci zadbają o rozwój kompetencji osób pomagającym osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów. Planowane działania zapewnią godne traktowanie osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz skuteczne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na nich kierowanej.

Gminy skupią się między innymi na opracowaniu lokalnych modeli przeciwdziałania przemocy w rodzinie kierowanej na osoby ze szczególnymi potrzebami; utworzeniu i wyposażeniu przestrzeni do udzielania poradnictwa osobom starszym i z niepełnosprawnościami; zapewnieniu dostępu do pomocy psychologicznej oraz socjoterapii, ze szczególnym uwzględnieniem terapii dzikiej przyrody, muzykoterapii oraz bajkoterapii. W efekcie odbiorcy wspomnianych działań rozwiną umiejętności komunikacji oraz uzyskają potrzebne wsparcie.

Gminy zaplanowały także kampanie społeczne o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie wobec osób starszych i z niepełnosprawnościami, które pozwolą na jej efektywną prewencję oraz zapewnienie osobom potrzebującym dostępu do informacji o możliwej do uzyskania pomocy.

{"register":{"columns":[]}}