W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

X edycja International Movie Festival "Prison Movie" w Olsztynie

W dniach 11-13 października br. odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Prison Movie" w Olsztynie. Konkurs wraz z towarzyszącymi wydarzeniami został zorganizowany przez Służbę Więzienną, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. Wydarzenie było współfinansowane m.in. ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu „Sprawiedliwość”.

Scena filharmonii w Olsztynie. Prezenterka ubrana w czerwoną długą sukienkę. Siedmiu laureatów Prison Movie Festival ustawionych w rzędzie trzymając statuetki. Czterech z nich w mundurach Służby Więziennej. Z tyłu na ścianie na projektorze wyświetlony slajd prezentacji o gali finałowej.

W konkursie festiwalowym rywalizowało w tym roku ze sobą 20 filmów w kategorii profesjonalnej oraz 20 filmów w kategorii amatorskiej. Zostało wręczonych 7 nagród - statuetek Dobrego Łotra - w tym trzy nagrody specjalne, jedna nagroda za walory resocjalizacyjne, jedna nagroda za alternatywne spojrzenie oraz dwie nagrody grand prix konkursu.

Grand prix festiwalu w kategorii produkcji profesjonalnej została złożona na ręce twórców filmu „Fortezza” Ludovico Ando oraz Emiliano Aiello. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w samym Zakładzie Karnym Civitavecchia we Włoszech, z którego osadzeni wystąpili jako aktorzy w nagrodzonym filmie. Dzieło jest adaptacją XX-wiecznej powieści Dino Buzzatiego „Tatarski Step”.

Gran prix festiwalu w kategorii produkcji amatorskiej otrzymała Marta Pietrzyk za film „Pasja Wolności”, który przedstawia ludzką stronę funkcjonariuszy służby więziennej, poprzez przedstawienie pasji do sokolnictwa jednego z nich.

Nagroda za walory resocjalizacyjne została przyznana Marcinowi Mikicie za film „Miód wielokratowy”. Nagrodę za alternatywne spojrzenie otrzymał Piotr Bieliński za film „Uwięziona”. Nagrody specjalne otrzymali: Thomas A. Morgan za „Waiting for Mamu”, Kamil Szymański za film „Git” oraz Tadeusz Chudy za film „Sfora”.

Gośćmi specjalnymi festiwalu była dziennikarka Amalia de Simone oraz piosenkarka Asia Florillo, autorki filmu „Caine”. Amalia de Simone rozszerzyła walor spotkań organizowanych w ramach festiwalu, między innymi poprzez udział w pokazach filmów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, podczas których odpowiedziała na pytania młodych dziennikarzy. Jednocześnie Assia Fiorillo uświetniła galę finałową śpiewając piosenkę opowiadającą historię kobiet przedstawionych we wspomnianym filmie.

W tym roku po raz pierwszy festiwal wyszedł tak daleko do publiczności - powiedziała Magdalena Socha, dyrektorka festiwalu. Projekcje filmów zostały zorganizowane na Uniwersyteckie Warminsko-Mazurskim, miejskim Ośrodku Kultury oraz Kinie Helios.

Zarówno wydarzeniu otwierającemu festiwal, jak i gali wręczenia nagród towarzyszył akompaniament muzyczny Warmińsko-Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego. Goście gali finałowej mogli także podziwiać występ Orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która pod batutą Tomasz Szymusia, w myśl festiwalu, zagrała koncert muzyki filmowej.

Festiwal „Prison Movie” jest bardzo istotnym wydarzeniem, które promuje resocjalizację osadzonych oraz przybliżą ich sytuację i rzeczywistość wszystkim zainteresowanym. Zachęcamy do śledzenia następnych edycji festiwalu oraz brania udziału w konkursie.

Historia festiwalu – jak to się wszystko zaczęło?

W lipcu 2012 roku Włodzimierz Kobus, pełniący funkcję kapelana w Areszcie Śledczym w Olsztynie przygotowywał się do produkcji filmu na MultiArt Festiwal, prowadzony przez Krajową Administrację Więziennictwa w Rumunii. Jednakże organizatorzy, z uwagi na małe zainteresowanie publiczności, zrezygnowali z części filmowej festiwalu. Wtedy zrodził się pomysł stworzenia projektu filmowego otwartego na różne środowiska związane z więziennictwem, który mógłby przybliżyć społeczeństwu działanie systemu penitencjarnego Polski i innych państw – napisała Magdalena Socha, dyrektorka Festiwalu „Prison Movie” w książce upamiętniającej jubileusz.

Tak rozpoczęło się planowanie „Prison’s Rock”, pierwotnej nazwy polskiego festiwalu. Zaprojektowanie statuetka festiwalu, o wybrzmiewającej nazwie „Dobry Łotr” oraz plakatów promocyjnych zostało powierzone Annie Byglewskiej, studentce Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.Statuetka Dobrego Łotra

Na oficjalnym spotkaniu w styczniu 2013 r. w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Olsztynie poczyniono ustalenia dotyczące dalszych kroków i możliwości organizacyjnych przedsięwzięcia oraz nieodpłatnego zorganizowania Gali Finałowej w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Festiwalu został Kapelan Włodzimierz Kobus, a przewodniczącym Jury Festiwalu, Konrad Lenkiewicz, który zaproponował zmianę nazwy festiwalu. Od 2014 roku wydarzenie nosi oficjalnie nazwę International Film Festival in Olsztyn „Prison Movie”.

Festiwal został objęty już w 2013 roku honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego. W X edycji festiwalu, patronat objęli: gen. Jacek Kitliński Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Gustaw Marek Brzezina Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat Medialny sprawują: TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, a także Forum Służby Więziennej.

Przez 10 lat festiwalu zostało obejrzanych i ocenionych niemal 210 filmów. W pierwszej edycji wydarzenia zgłoszone zostały dwie produkcje zagraniczne - z USA i Łotwy. W dziesiątej edycji było ich już 8 – z USA, USA/Nepalu, Słowacji, Rumunii i Włoch.

...i tak to się zaczęło i trwa już 10 lat.

{"register":{"columns":[]}}