W kronikach szkolnych z połowy lat 80tych XX wieku
11.12.2024
Mimo jesiennej aury za oknem, my nie zwalniamy tempa i publikujemy nazwiska kolejnych absolwentów – jesteśmy już w połowie lat 80.
1984: Milena Bugalska, Ewa Cymer, Katarzyna Gdaniec, Mirosław Gordon, Marek Kapusta, Magdalena Kozicka, Artur Kuraszewski, Ryszard Madejski, Lucyna Szwartz, Katarzyna Seiler, Roman Słomski, Bożena Szutenberg, Czesława Świątkowska, Iwona Tadejań, Wioletta Trzpioła, Michał Tymosiak, Anna Wszelaki, Marlena Zielińska
1985: Artur Adamski, Tomasz Butkiewicz, Roman Kamiński, Anna Kierubińska, Mirosława Kister, Beata Kowalska, Mariusz Małecki, Katarzyna Mews, Małgorzata Mroczek, Gabriela Najdowska, Ewa Połaniecka, Beata Robakowska, Joanna Semeńczuk, Karol Szymański, Tamara Tomczyk, Katarzyna Warejko, Dorota Wieczorek, Tomasz Wojciechowski, Jarosław Żółtowski
Milena Bugalska (dziś Jurczyk) i Tamara Tomczyk wiosną skończyły szkołę a już jesienią do niej wróciły jako nauczycielki tańca. Pani Milena do dziś wprowadza w tajniki tańca ludowego kolejne pokolenia najmłodszych uczniów. Tej wyjątkowej Osobie, która w szkole spędziła całe życie, poświęcimy specjalny post, który opublikujemy niebawem.
Teraz wracamy do absolwentów: Marek Kapusta również wrócił do szkoły. W zaskakującej roli – został księdzem i uczył przez kilka lat religii. Joanna Semeńczuk po dyplomie wyjechała co prawda z Gdańska, ale wróciła nad morze i pracuje „po sąsiedzku”, jest kierownikiem baletu w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Z Gdańska do stolicy wyjechali też Mariusz Małecki, który jest laureatem I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Tańca i Choreografii, Gdańsk 1984 oraz Mirosław Gordon, który na tym samym konkursie zajął II miejsce. Pan Mirosław, będąc solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, w 1990 roku otrzymał Medal im. L. Wójcikowskiego dla najwybitniejszego młodego tancerza.
Jednak w kronikach szkolnych z tego okresu najczęściej przewija się nazwisko Katarzyny Gdaniec. Nie ma w tym nic dziwnego – pani Kasia to pierwsza Polka, która wzięła udział w XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Tancerzy „Prix de Lausanne” w Szwajcarii. Tam wytańczyła III nagrodę – a muszą Państwo wiedzieć, że to szalenie trudny konkurs. Katarzyna Gdaniec zdobyła tam także stypendium: letni kurs w Monte Carlo, w szkole Mariki Bezobrazowej. To ogromny międzynarodowy sukces. Ponadto Pani Kasia jako uczennica VII klasy zdobyła I wyróżnienie IV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca i Choreografii oraz nagrodę specjalną (wspomniany wyjazd do Lozanny). W 1984 wyróżniono Ją Medalem im. L. Wójcikowskiego dla najwybitniejszego młodego tancerza. O tych sukcesach pisano w gazetach. A my w kronikach mamy zachowane wycinki – zapraszamy do galerii.