W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

04.09.2023 Koncert na inaugurację roku szkolnego 2023/2024

28.09.2023

Zdjęcie odnowionej sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Z lewej strony na pierwszym planie czarny fortepian firmy Bechstein, z prawej rząd jasnych foteli dla publiczności. Na drugim planie widoczna ściana w kolorze ciemno zielonym (butelkowym) z pięknie zdobionymi wnękami w których osadzone są drzwi wejściowe do sali. Drzwi w kolorze brązowym - rustykalnym, bardzo bogato złocone. Z prawej strony widoczny balkon w jasnym kontrastowym do ścian kolorze, ze złoconymi ornamentami przypominającymi czterolistną koniczynę.
Autor fotografii: Arkadiusz Kuc

Szanowni Państwo,

jeżeli stęskniliście się za niezwykłymi dźwiękami muzyki, którymi rozbrzmiewała nasza szkoła to serdecznie zapraszamy na koncert inaugurujący rozpoczęcie roku szkolnego.

Na scenie bytomskiej szkoły muzycznej wystąpi orkiestra MUSO z Charkowa pod batutą Vitalii Liashko oraz solista wiolonczelista Michał Balas. Koncert poprowadzi Agnieszka Tyńska-Kowalska.

Zapraszamy w poniedziałek, 4 września na godz. 18.00 do sali koncertowej naszej szkoły.

Bezpłatne bilety do odbioru w sekretariacie szkoły.

 

IRS

Orkiestra MUSO z Charkowa to utworzona na czas rezydencji w Polsce orkiestra ukraińskich muzyków, którzy byli zespołem Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa (MASO Charków).

Orkiestra przed wybuchem wojny dawała cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności. Została założona w 1993, by już rok później otrzymać tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze. W  2008 nadano jej status Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie. 

W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół utracił możliwość koncertowania w swoim, doświadczonym działaniami wojennymi mieście. Nowy artystyczny dom muzycy MASO znaleźli przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Polsce m.in. w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, orkiestra NUSO funkcjonuje dzięki Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius pod artystycznym kierownictwem dyrygenta, oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała. 

W ramach polskiej rezydencji zespół wystąpił m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie,  Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, na festiwalu Emanacje, Brandenburgische Sommerkonzerte, Spaeggia Festival wspólnie z Remy Ballot, Vanessą Benelli Mosell, Maciejem Błszczykiem, Igorem Budinsteinem, Jakubem Chrenowiczem, Juan-Carlosem Fernández-Nieto, Michałem Kluzą, Vincentem Kozlovskim, Krzysztofem. A. Kulką, Robertem łaguniakiem, Zorianą Kushpler, Michelem Lethiec, Niną Matvieenko, Giuseppe Mengoli, Szymonem Morusem, Elizabeth Pitcairn, Yulianą Prado, Rubenem Silvą, Geoffem Westley, Maciejem Zakrzewskim.

Orkiestra organizuje kursy dyrygenckie oraz przedstawienia operowe. Charkowski zespół wziął udział w koncercie  „Symfonia Wolności"  w Wiedniu oraz uświetnił  Radę OBWE w Łodzi. Pod dyrekcją Dybała Orkiestra wykonała wymagającą  II Symfonię  "Wigilijną" K. Pendereckiego oraz wspólnie z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej wzięła udział w koncercie telewizyjnym "Solidarni z Ukrainą".

 

Vitalii Liashko – urodzony w 1997 roku w mieście Merefa, obwód charkowski, Ukraina

Dyrygent i klarnecista Ukraińskiej Orkiestry Symfonicznej (MUSO) złożonej z muzyków Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” (MASO) z Charkowa przebywającej na rezydencji w Polsce. Odpowiedzialny za codzienną pracę MUSO. Członek Krajowego Związku Artystów Teatralnych Ukrainy, dyrektor ukraińskiej fundacji charytatywnej „Muzyczna Szkoła Przyszłości”. Przed rosyjską agresją na Ukrainę dyrygent Dziecięcej Orkiestry Symfonicznej „Charków Music Fest”.

Kształcił się na Ukrainie. Zaczął zajmować się muzyką w wieku siedmiu lat w szkole muzycznej w mieście Merefa w obwodzie charkowskim. W 2006 roku rozpoczął naukę w Charkowskiej Specjalistycznej Szkole Muzycznej z internatem w klasie profesora V. N. Altukhova, w 2015 roku w Charkowskim Uniwersytecie Artystycznym im. Kotlyarevskiego pod kierunkiem profesora Altukhova, a w 2019 na studiach magisterskich na dwóch kierunkach: „Klarnet” i „Opera-Symfonika Dyrygowanie”. W 2021 roku rozpoczął staż asystencki o specjalności „Dyrygentura operowo-symfoniczna”.

W 2017 roku został wybrany do programu mobilności Erasmus+ i studiował w Wyższym Konserwatorium w Vigo (Hiszpania). Podczas roku studiów w Hiszpanii brał udział w kursach mistrzowskich takich klarnecistów jak Augen Popovich (Serbia), David Krakauer, Rocco Parisi (Włochy)

Laureat wielu nagród, m.in. laureat I nagrody w konkursie muzyki dętej im. D. Bidy'ego (Lwów, 2016); Grand Prix na konkursie dla wykonawców instrumentów dętych im. A. Timokhiego (Kijów, 2017), absolwentka IV Konkursu Klarnetowego w Ourense (Hiszpania) (2017).

 

Michał Balas – wiolonczela

Urodzony w 2001 roku w Krakowie, obecnie studiuje na Musik Akademie Basel w Szwajcarii. Kształci się pod okiem Profesora Danjulo Ishizaki. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie Prof. Stanisława Firleja.
Michał Balas jest aktywnym solistą, kameralistą oraz muzykiem orkiestrowym. Pomimo młodego wieku miał okazję występować w renomowanych salach koncertowych, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, w Wielkiej Sali Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, w Muth Hall w Wiedniu, w Sali Koncertowej im. Bedricha Smetany w Pradze, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Jean’a Sibeliusa w Helsinkach oraz w filharmoniach w Krakowie, Kielcach, Lublinie czy Rzeszowie.
Został niejednokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ostatnim sukcesem Michała jest zdobycie Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora maltańskiego podczas Classic Strings Competition w Dubaju (2022). Konkurs ten zapewnia między innymi trasę dziesięciu koncertów solowych z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych w Europie. Zaraz po tym sukcesie został określony mianem Rising Star w plebiscycie ClassicFM 30 under 30.
W 2021 zdobył Grand Prix oraz tytuł „Osobowość Wiolonczelowa 2021” podczas Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego w Łodzi, a w 2018 Pierwszą Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną podczas Johansen International Competition for Young Strings Players w Waszyngtonie DC.

Miał okazje uczestniczyć w lekcjach mistrzowskich z wybitnymi muzykami, między innymi z: Prof. Robertem Levinem, Stevenem Isserlisem, Prof. Claudio Martinezem-Mehnerem, Prof. Arto Norasem, Prof. Laurencem Lesserem, Prof. Rainerem Schmidtem.
Jest stypendystą LYRA Stiftung, Swiss Foundation for Young Musicians oraz Musik Akademie Basel.

Michał aktywnie udziela się w projektach kameralnych. Miał okazję występować z wybitnymi muzykami, takimi jak: Rainer Schmidt, Daniel Stabrawa, Janusz Wawrowski czy Agata Szymczewska. W 2020 roku, wraz z pianistą Mikołajem Woźniakiem, założył Duo Balas & Woźniak. Ideą tego zespołu kameralnego jest całkowite oddanie się tekstowi muzycznemu i budowanie przemyślanych, szczerych interpretacji. Duo miało okazje zaprezentować się na festiwalach w Danii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Polsce. Regularnie nagrywają utwory kameralne.
Balas również występuje w Kwartecie Smyczkowym oraz w Trio fortepianowym. Jest wieloletnim liderem sekcji wiolonczel Penderecki Youth Orchestra.

Obecnie koncertuje na instrumencie wykonanym przez Carlo Antonio Testore z 1718 roku.

{"register":{"columns":[]}}