W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22.11.2024 Koncert Muzyki Polskiej

06.11.2024

Na czarnym tle złotymi literami podana nazwa koncertu poniżej data. W górnym prawym rogu jesienne liście oraz struny.

Listopad jest miesiącem, w którym w większości muzycznych instytucji kultury króluje muzyka polska. Ma to bez wątpienia związek z obchodami Święta Niepodległości. Bytomska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna również zaprasza na niezwykły koncert muzyki polskiej, którego wykonawcami będą tym razem Pedagodzy.

Klawesynistka – pani Aleksandra Gajecka-Antosiewicz wykona nietypowy w budowie – dwuczęściowy Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, śląskiego kompozytora, związanego m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach.

Pani Irena Kalinowska-Grohs „przeniesie” słuchaczy w świat muzyki Witolda Lutosławskiego. W interpretacji skrzypaczki usłyszymy powstałą w 1984 roku Partitę na skrzypce i fortepian. Partię fortepianu zrealizuje pani Barbara Pakura.

W czasie koncertu nie zabraknie również brzmienia ludzkiego głosu i polskiego języka. Stanie się tak za sprawą pani Agnieszki Bochenek-Osieckiej, która przybliży widzom polską operę narodową w arii Hanny z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

Andante spianato i Polonez Es – dur op. 22 Fryderyka Chopina to dzieło niezwykłe i pełne emocji, łączące nastrojowość – nokturnowość wstępnego ogniwa z żywiołowością tańca. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu pianisty pana Michała Kryworuczko.

Concerto in modo antico na trąbkę, orkiestrę smyczkową i klawesyn powstało w 1951 roku. Kompozytor – Andrzej Panufnik – nazwał pierwotnie dzieło Koncertem Gotyckim, wskazując na archaizujący styl. Solistą utworu będzie trębacz – pan Wojciech Kaszuba.

Pianista pan Michał Dziewior zaprezentuje Concertino Władysława Szpilmana. Kompozycja ukończona za murami getta warszawskiego w 1940 roku jest popularyzowana w ostatnich latach, a dzięki staraniom pianisty i szkoły w zakresie pozyskania nut, może zabrzmieć również w czasie naszego muzycznego święta. 

Solistom towarzyszyć będzie „Nadiia” Ukraińska Orkiestra Symfoniczna. Zespół tworzą młodzi ukraińscy instrumentaliści, którzy w czasie rezydencji w Polsce kontynuują  tradycję Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa (MASO). Muzycy uzyskali wsparcie nie tylko naszej lokalnej społeczności, ale również Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a obecnie w ramach programu „WspieraMY” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów i Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius. Muzyczną drogę orkiestry moderuje od samego początku jej kierownik artystyczny i dyrygent – pan Jerzy Dybał.

Słowo o muzyce wygłosi pani Anna Siemińska – teoretyk, specjalista w zakresie muzyki XX wieku.

Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Każdy z Państwa powinien stworzyć z nami muzyczną wspólnotę  22.11.2024 r. o godzinie 17.00 w sali koncertowej naszej szkoły! 

Bezpłatne bilety do odbioru w sekretariacie szkoły.

{"register":{"columns":[]}}