Warsztaty grafiki dla nauczycieli szkół artystycznych
08.03.2023
Warsztaty grafiki dla nauczycieli szkół artystycznych
W dniach 16 i 17 lutego 2023 roku odbyły się warsztaty graficzne dla nauczycieli przedmiotów plastycznych szkół artystycznych. Autorem projektu było Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Kilka miesięcy temu zostaliśmy zaproszeni do udziału w roli współorganizatorów. Warsztaty zaplanowano na dwa dni i odbyły się w dwóch siedzibach szkół plastycznych: w szkole w Katowicach i w Bielsku-Białej. Fundatorem projektu zostało Centrum Edukacji Artystycznej. Założonym celem działań było doskonalenie umiejętności, wymiana doświadczeń, poznawanie nowatorskich technik oraz integracja środowiska pedagogów szkół artystycznych. W warsztatach wzięli udział nauczyciele z liceów plastycznych w Raciborzu, Opolu, Katowicach, Nysie, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Bielsku-Białej i Katowicach.
Metoda warsztatowa i dobór technik okazały się trafnym wyborem i przyciągnęły nauczycieli przedmiotów artystycznych również spoza dziedziny grafiki. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyli: Iwona Korus, Aleksandra Czudek i Adrian Czyż. Nauczyciele Ci byli jednocześnie zaangażowani w pomoc w przygotowaniu imprezy. W dniach spotkań warsztatowych, w każdej ze szkół, gościła pani wizytator Centrum Edukacji Artystycznej regionu śląskiego – Jolanta Sznajder.
W ramach warsztatów nauczyciele poznawali dwie techniki druku artystycznego. W pierwszym dniu, zajęcia miały miejsce w pracowniach katowickiego liceum plastycznego. Technikę monotypii na żelatynie zaprezentowała pani Aleksandra Klimas (pomysłodawczyni całego projektu). Tematem pracy było „Zwierzę”. Uczestnicy wykonali odbitki graficzne z matrycy żelatynowej. Malarskie i graficzne efekty uzyskane w pierwszej części ćwiczenia zostały poddane następnie obróbce cyfrowej w programach graficznych pakietu Adobe, a efektem finalnym pracy były wydruki cyfrowe. W kolejnym dniu uczestnicy warsztatów spotkali się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych Bielsku-Białej, gdzie, pod kierunkiem dra hab. Krzysztofa Dadaka, wykonali dwie niewielkie grafiki w technice łączącej kolagrafię z suchorytem, na matrycach z pleksi i folii aluminiowej. Temat warsztatów – „Miejski szkicownik”, zgodnie z założeniem, został potraktowany bardzo szeroko. Prezentowaną przez prowadzącego warsztaty nowością było zastosowanie, w tradycyjnej technice wklęsłodrukowej „suchej igły”, akrylowej pasty strukturalnej, która nadała pracom cechy kolagrafii i pozwoliła na uzyskanie bardziej swobodnych efektów malarskich i głębszej ekspresji. Oprócz wiedzy i zdobytych doświadczeń, nauczyciele otrzymali własnoręcznie wykonane odbitki i wydruki graficzne.
Z satysfakcją obserwowaliśmy, że impreza przyniosła interesujące efekty pracy artystycznej, a zebrane opinie utwierdziły nas, że proponowane nowatorskie techniki, zapewnione materiały i warsztat artystyczny pozwoliły w pełni na osiągnięcie założonych celów. Mamy nadzieję, że warsztaty graficzne w Katowicach i Bielsku-Białej staną się początkiem cyklu tego typu spotkań, który przyniesie z czasem wymierne efekty w podnoszeniu jakości pracy średnich szkół artystycznych.
Dziękujemy organizatorom, wszystkim osobom zaangażowanym i uczestnikom projektu za wspólnie spędzony czas i wspaniałą atmosferę!
Szkoły – organizatorzy:
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach
Uczestnicy ze szkół:
- Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu
- Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu
- Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu
- Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie
- Liceum Sztuk Plastycznych im. Olgi Boznańskiej w Wodzisławiu Śląskim
- Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie
- Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach
Prowadzący warsztaty: mgr Aleksandra Klimas, dr hab. Krzysztof Dadak
Napisała: p. Iwona Korus