W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy prac prof. Elżbiety Kuraj - 12.09.2023 r.

14.09.2023

Czerwono-niebieskie plamy, tekst informujący o wernisażu wystawy

Energetyczne kolory, kunszt warsztatu i bogactwo rozwiązań plastycznych, to cechy obrazów i emalii autorstwa Pani Profesor Elżbiety Kuraj, które prezentowane są w Galerii AKCENT na wystawie o tytule: „ŚLAD/ZNACZENIE”.

Wernisaż wystawy odbył się 12 września.  W jego trakcie Artystka przybliżyła uczniom, przybyłym gościom oraz nauczycielom, specyfikę, stosowanej przez siebie od ponad 10 lat, techniki emalii. Mówiła również o powstawaniu prac malarskich, których niepowtarzalny charakter uzyskany jest poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw, ale także ich odkrywanie, wracanie do poprzedniej. 

Pani Profesor Elżbieta Kuraj podkreśliła, jak istotne jest opanowanie warsztatu pracy, który umożliwia tworzenie w sposób nieograniczony i wszechstronny. Autorka ekspozycji zwróciła także uwagę, że warto jest być niepowtarzalnym poprzez uczciwość wobec siebie i swoich działań w obszarze sztuki, ale przede wszystkim, poprzez bycie wrażliwym człowiekiem. 

 

Tekst napisała dr Agata Ruman.

 

Prof. Elżbieta Kuraj jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1982 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Książki prof. Stanisława Kluski i w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza.

W latach 1995-1999 prowadziła Miejską Galerię Sztuki - Galerię Obok w Teatrze Małym w Tychach. Od roku 1999 do 2012 pracowała w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. W latach 1999-2022 była pedagogiem w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, prowadziła Pracownię Malarstwa w Instytucie Sztuk Plastycznych WSNE w Cieszynie. W 2012 roku otrzymała tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.

Twórczo zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną. W latach 1983-2023 brała udział w ponad 300 wystawach zbiorowych malarstwa w Polsce oraz w Niemczech, Austrii, Holandii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Łotwie, Anglii. W konkursach i przeglądach sztuki otrzymała 23 nagrody i wyróżnienia. Była dwukrotnie stypendystką Ministra Kultury i Sztuki (1983, 1988). Swoją twórczość prezentowała na 70 indywidualnych wystawach malarstwa i emalii artystycznej.

Od kilkunastu lat współpracuje z Fundacją Email Art Association w Czechach, uczestnicząc w międzynarodowych sympozjach, organizując sympozja dla studentów i pedagogów, a także wystawy polsko-czeskie reaktywujące technikę emalii w Polsce. Była kuratorką dziesięciu wystaw polsko-czeskich i międzynarodowych emalii artystycznej prezentowanych m. in.: w Galerii Uniwersyteckiej UŚ w Cieszynie, w Galerii Obok w Tychach, w Galerii Na Żywo Radia Katowice, w Galerii MDSM w Oświęcimiu, w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, w Muzeum im. Sarkandra w Skoczowie.

Współpracowała przy realizacji czesko-polskich projektów unijnych: Umeni ohne i Alchymie Smaltu oraz Międzynarodowego Projektu Pamięć zamknięta w emalii we współpracy z MDSM w Oświęcimiu. Od 2016 roku należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Emalierów DUS w Czechach.

Wystawy indywidualne malarstwa prezentowała m. in.: w Muzeum Śląskim w Katowicach, w BWA w Bielsku-Białej, w Galerii „Im Hof” w Essen (Niemcy), w Galerii ZPAP Art-Nova w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Gdańsku-Oliwie, w Galerii TPSP „Pałacyk” w Warszawie, w Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem, w Galerii Extravagance w Sosnowcu, w Galerii „Obok” w Tychach, w Galerii ENGRAM w Katowicach, w Galerii Refektarz w Kartuzach, w Galerii MM w Chorzowie, w BWA w Gorzowie Wlkp., w Galerii Zamkowej w Bielsku-Białej, w BWA w Kielcach, w BWA w Sieradzu, w BWA w Kaliszu, w Galerii Bielskiej BWA, w Galerii Domov, Frydlant w Czechach, w Galerii Foyer Teatru Wyspiańskiego w Katowicach, w "Galerii po Schodach" Muzeum Miejskiego w Siemianowicach, w Galerii Na Żywo Radia Katowice, w Galerii MDSM w Oświęcimiu, w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, w ICK w Rybniku, w Kunsthalle Miasta Arnstadt (Niemcy), w Galerii Ateneum w Katowicach, w Muzeum-Zamek, Greiz (Niemcy), w Landesverteretung Thüringer, Berlin (Niemcy), w Galerii SIP w Trzyńcu (Czechy), w Galerii Miasta Dachau (Niemcy), w Galerii Uniwersyteckiej UŚ w Cieszynie i w Domu Narodowym w Cieszynie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}