FORMY RZEŹBIARSKIE: CERAMIKA ARTYSTYCZNA
Od 1950 roku funkcjonuje w szkole specjalizacja ceramika artystyczna. W ramach zajęć kierunkowych z zakresu ceramiki artystycznej uczniowie kształcą swoje umiejętności na bazie własnych projektów; wykonują prace z mas ceramicznych: gliny szamotowej, kamionki, porcelitu i porcelany. Tworzą prace formowane ręcznie unikatowe lub powielane z form gipsowych. Stosują technologie i techniki tradycyjne oraz współczesne. Dzieła mają charakter użytkowy i dekoracyjny; często są to rzeźby ceramiczne.
Uczniowie projektują, modelują, dekorują i wypalają swoje wyroby w dobrze wyposażonych pracowniach prowadzonych przez artystów projektantów oraz techników i technologa ceramiki.
Zakupione w 1998 roku nowoczesne piece ceramiczne pozwalają na realizację dużych form plenerowych. Przedmioty bezpośrednio skorelowane z zajęciami kierunkowymi to: technologia ceramiki, rysunek techniczny, rysunek zawodowy. Możliwości projektowe stymulowane są przez rysunek, malarstwo i rzeźbę.
Wśród kandydatów do naszej szkoły kształceniem się w tym kierunku cieszy się dużym powodzeniem. Spowodowane jest to niewątpliwie obecną popularnością samej dziedziny, osiągnięciami naszych uczniów i absolwentów, zainteresowaniem wyrobami szkolnymi na przeglądach, wystawach, kiermaszach, targach oraz możliwością odbywania staży nie tylko na terenie naszego kraju. Młodzież zdobywa wiele prestiżowych nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich (m.in. w Nowym Jorku, Ostrawie, Toruniu, Kadynach). Ceramiczne prace uczniów są chętnie nabywane na corocznych aukcjach szkolnych i targach pozaszkolnych.
Ceramika jest w naszej szkole pierwszym kierunkiem objętym Edukacyjnym Programem Europejskim Leonardo da Vinci.
Od 2001 r. 94 uczniów odbyło, w ramach tego programu, trzytygodniowe staże w Niemczech Portugalii we Francji, potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami. Od 1998 r. prace naszego działu ceramiki są konsultowane i oceniane przez profesorów z Wydziału Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; w znakomity sposób stymuluje to rozwój poziomu artystycznego wykonywanych zadań.
Absolwenci najczęściej podejmują studia akademickie na wydziałach ceramiki, rzeźby, architektury wnętrz, form przemysłowych. Często powracają do zawodu ceramika.