FORMY UŻYTKOWE: WZORNICTWO – JUBILERSTWO
Ten kierunek kształcenia został uruchomiony w 1955 r., jako pierwszy w Polsce i przez długie lata jedyny w kraju. Przedmiot kierunkowy przygotowuje uczniów do samodzielnej pracy w zakresie projektowania form jubilerskich (zwłaszcza biżuterii)oraz realizacji własnych projektów.
W pracy koncepcyjnej nastawiamy się na nieskrępowaną kreację, wykorzystującą warsztatowe umiejętności rysunkowe i malarskie, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości materiałowych i technologicznych. Zajęcia pracowniane wspierają zajęcia teoretyczne z zakresu technologii, oraz ćwiczenia z rysunku technicznego i zawodowego.
Uczniowie powinni ostatecznie umieć łączyć wymagania artystyczne z uwarunkowaniami technologicznymi i funkcją dzieła. Prace wykonywane są ze srebra, metali kolorowych, kamieni szlachetnych i syntetycznych w różnych technikach jubilerskich.
Z założenia są to dzieła unikatowe, ale z możliwością powielania (z formy). Szkoła dysponuje dobrze wyposażoną pracownią jubilerską (z dwudziestoma kilkoma stanowiskami pracy) prowadzoną przez artystów plastyków projektantów i mistrzów jubilerskich. Posiadamy kompletny zestaw maszyn i narzędzi do obróbki srebra. Wielu absolwentów prowadzi własne zakłady jubilerskie, inni studiują w wyższych uczelniach artystycznych, po ukończeniu których często wracają do jubilerstwa.
Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Katedrą Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Bierzemy corocznie udział w międzynarodowych prezentacjach i targach jubilerskich m.in. Amberif i Złoto, Srebro, Czas. Konsultanci profesorowie akademiccy od 1998 r. dokonują regularnej oceny i korekty prac uczniów, co pomaga w uzyskaniu wysokiego poziomu. Nasze prace wszędzie cieszą się dużym zainteresowaniem; wysoko ocenili je specjaliści uczestniczący w wystawach w Paryżu i Lipsku. Pochlebne recenzje ukazały się w specjalistycznych czasopismach niemieckich i francuskich (m.in. Goldschmiede Zeitung). Artykuły na temat działu jubilerstwa szkoły i efektów naszej pracy ukazywały się kilkakrotnie w periodykach polskich Złoto Czas oraz Jubiler.
Od 2001 r. uczniowie działu jubilerstwa realizują staże zagraniczne w ramach programu Leonardo da Vinci. Beneficjentów edukacyjnego programu europejskiego było dotąd 70 uczniów.