Wycieczka edukacyjna na 60. Biennale sztuki
Uczniowie i nauczyciele wyruszyli na wielkie święto artystycznego świata - 60. Międzynarodową Wystawę Sztuki w Wenecji - Biennale Sztuki. Mówi się, że jest to najważniejszy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej i jednocześnie największe wydarzenie kulturalne. Przewodnia myśl tegorocznego Biennale to „Obcokrajowcy są wszędzie”. Ekspozycje są prezentowane w pawilonach narodowych i każdy odwiedziliśmy w ciągu dwóch dni pobytu poświęcając czasa tylko na odwiedzenie Arsenału i Gardini - miejsca wystaw.
Głównej wystawie towarzyszyło też 30 oficjalnych dodatkowych ekspozycji. Ważnym wydarzeniem była wystawa Andrzeja Wróblewskiego „Andrzej Wróblewski (1927 - 1957). W pierwszej osobie”. By podkreslić naszą bytność na Biennale Arte na strona FB Fundacji Rodziny Staraków możemy przeczytać:
Wczoraj składając życzenia wszystkim nauczycielom dziękowaliśmy za wiedzę i inspirację do poszukiwania własnej drogi. Oto przykład jak można edukować nie tylko poprzez szkolny podręcznik, ale ponad szkolną podstawę programową. Czym jest sztuka współczesna? Żeby na ten temat zdobywać wiedzę, trzeba jej dotknąć na największym festiwalu sztuki współczesnej na świecie. Elżbieta Siwik i Agnieszka Tyrman, nauczycielki z Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz nauczyciele z innych liceów plastycznych uczą sztuki współczesnej właśnie w ten sposób. PLSP w Częstochowie zorganizowało wyjazd na Biennale Arte w Wenecji dla grupy 56 osób, uczniów, artystów i nauczycieli. Było nam bardzo miło słyszeć, że mimo ograniczonego czasu znaleźli przestrzeń, aby odwiedzić wystawę Fundacji Rodziny Staraków - Andrzej Wróblewski In the first Person w Procuratie Viecchie na Placu Świętego Marka, będącą oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym Biennale Arte 2024. Uczestnicy podzielili się z nami wrażeniami: „Piękna wystawa, dała nadzieję, że sztuka ma sens”, „Po Biennale mamy różne myśli, czasem skrajne”. Elżbieta Siwik nauczycielka technik graficznych, projektowania graficznego powiedziała: „Mam uczniów, którzy czekali na ten moment zwiedzania, zachwyceni i wzruszeni opuszczali wystawę: Kinga, Igor, Adam (uczniowie, uczestnicy projektu „Ostatnia Wieczerza”, nagrodzonego w V edycji Konkursu Programu Grantowego „Wena” Fundacji Rodziny Staraków „Co słychać w sztuce?”