W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł Zygmunt Rolat

Zygmunt Rolat

      Jako społeczność Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Zygmunta Rolata. Odszedł przyjaciel szkoły. Człowiek, który 20 lat temu dostrzegł w tym miejscu, na Pułaskiego 15, w działaniach podejmowanych przez pedagogów i uczniów tak bliskie sobie idee. Wierzymy, że spotkaliśmy się nieprzypadkowo.  
Nie zapomnimy wielkiego wzruszenia Zygmunta Rolata, kiedy po raz pierwszy opowiadaliśmy mu o tym, co robimy. Jak postanowiliśmy wprowadzać młodzież z „Plastyka”  w tematykę wielkiego dziedzictwa polskich Żydów. Jak dla młodzieży i dla siebie odkrywaliśmy dzieje naszego miasta z jego historią Żydów Częstochowian. Stawało się dla nas jasne, że spotkanie "Plastyka" z Zygmuntem Rolatem i jego osobowością a także tragiczną historią jego rodziny z czasu Holokaustu to wspólny punkt, na którym warto się skoncentrować. Moment głębszej refleksji, która w perspektywie czasu może stać się inspiracją do wielu różnorodnych działań artystycznych i wychowawczych. Myślimy, że obdarzył nas wtedy ogromnym zaufaniem. W poczuciu szacunku, świadomi, że oto współtworzymy rzeczy istotne z człowiekiem tak głęboko doświadczonym i mądrym, zostaliśmy ze sobą na wiele długich lat, realizując interdyscyplinarny projekt Z inspiracji kulturą żydowską..., skierowany w formie konkursu do młodzieży szkół plastycznych w całej Polsce. To właśnie te działania literackie, teatralne  i doskonałe często w formie prace plastyczne tak bardzo cieszyły Zygmunta Rolata, człowieka, który znalazł w rodzinnym mieście i w swoim sercu szczególne miejsce dla sztuki. Imponował nam zawsze wiedzą oraz niezwykłym wyczuciem tego, co jest prawdziwe, szczere i dobre.

Działania realizowane przez Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie w ramach projektu Z inspiracji kulturą żydowską…
pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod mecenatem i we współpracy z Zygmuntem Rolatem

Chronologia:
2005 – Szkolny projekt artystyczny Z inspiracji kulturą żydowską…
2006 – I Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki Z inspiracji kulturą żydowską…
2007 – Szkolny projekt artystyczny Biblia-wspólne dziedzictwo żydów i chrześcijan
2008 – II Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki Ilustracje do Biblii
2010 – III Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki Ilustrowanie Singera
2012 – IV Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki Dokądkolwiek idę, zawsze zmierzam ku  Jerozolimie
2014 – V Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki Chciałbym zostać  książką
2016 – VI Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki  Z inspiracji kulturą żydowską… - Kolekcja
W roku 2019 w ramach Projektu Tuwim zaproponowaliśmy  nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły skoncentrowanie się na wybranych tekstach Juliana Tuwima i transpozycję ich  na język komiksu.
Projekt ten był początkiem wielkich międzynarodowych realizacji i działań podjętych we współpracy ze szkołami izraelskimi i amerykańskimi instytucjami. To osobie Zygmunta Rolata zawdzięczamy wsparcie, mecenat i patronat w tym dziele.


Jeżeli potrafisz spożytkować każdą minutę,
nadając wartość każdej przemijającej chwili;
Twoja jest ziemia i wszystko, co na niej
i co – najważniejsze – synu mój – będziesz Człowiekiem.

Rudyard Kipling: List do syna (Jeżeli)

Zamykając tekst fragmentem ulubionego wiersza Zygmunta Rolata, traktujemy moc tych słów jako pozostawione nam szczególne dziedzictwo.


Społeczność Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}