Muzyczne Wieczory u Plastyków - Kabaret Starszych Panów
13.02.2024
Zapraszamy do Art 39 na koncert z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu adeptów PPSWA im. D. Baduszkowej w Gdyni.
Data wydarzenia: 17 lutego 2024, godz. 16:30
Miejsce: Sala Art 39 (budynek główny PLSP w Gdyni), ul. Orłowska 39
Co nam zatem pozostaje? Ćwiczyć wyobraźnię w zadumie nad tym "najlepszym ze światów", wzorem Starszych Panów, dżentelmenów przybyłych z dawno minionej, wyidealizowanej rzeczywistości, którzy każdym słowem i gestem pokazywali nam jak nasz świat mógłby - i powinien! - wyglądać, gdybyśmy się tylko o to postarali.
„Kabaret Starszych Panów" Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego to jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych . Ironia, aluzja, przenośnia ,pure nonsensowny humor wyróżniały go spośród innych produkcji telewizyjnych lat 50. i 60. XX wieku. Byli oczywiście krytycy, którzy uważali, że za mało jest w tym projekcie realizmu, że aluzje są zbyt subtelne i niezrozumiałe, a Jędrusik zbyt perwersyjna. Mimo upływu lat Kabaret Starszych Panów do dziś ma swoich fanów, a piosenki, które powstały ponad 60 lat temu nadal bronią się zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - "są dobre na wszystko" - jak śpiewali dwaj starsi panowie Tworząc kabaret, nie mieliśmy pojęcia, jaki on będzie-mówił Jerzy Wasowski zasadniczo "przyświecała mi idea" zabawienia siebie i odbiorców przez oderwanie się od szarej, nudnej, brzydkiej codzienności, od panoszącego się wokół nas prostactwa. Ale nie miała być to kampania przeciw czemukolwiek.
Biorąc na „warsztat” piosenki z Kabaretu Starszych Panów, adepci Studium mierzą się z kunsztem literackim Jeremiego Przybory jak i wysublimowaną muzyką Jerzego Wasowskiego.
Jednak co najważniejsze, tworzą te historie w rzeczywistości sobie współczesnej i na tej podstawie kreślą poczucie absurdu, komizm. Emanują nostalgicznością i czułością dla swoich bohaterów i słuchaczy. I jeszcze raz Jerzy Wasowski: Spróbowałem kiedyś zdefiniować pojęcie sztuki i stwierdziłem, że sztuką jest wszystko to, bez czego można się w życiu obejść. Można, ale co to za ubogie życie.
Prowadzący przedmiot piosenka aktorska Grzegorz Wolf
Przy fortepianie Marian Benedyka
Występują słuchacze III roku Studium „Baduszkowej”: Aleksandra Rowicka, Karolina Zietak , Natalia Kaczanowska, Zuzanna Midura, Weronika Radniecka, Maria Bach ,Łukasz Gładysz, Paweł Kiedrowski , Mieszkoo Wiercińsik, Mateusz Górecki ,Kacper
Jędrzejewski, Szymon Czerski, Łukasz Szerszeń