VI edycja projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań" - 2022/2023
31.05.2023
25 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się finał VI edycji projektu edukacyjnego IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Uroczystość z udziałem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Krzysztofa Szwagrzyka, uświetniona była prezentacją 15 etiud filmowych poświęconych poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych.
„Ktoś, kto nie zna historii Łączki, nie zna i nie zrozumie historii Polski.” - prof. Krzysztof Szwagrzyk
Projekt dla uczniów naszej szkoły stanowi wyjątkową okazję łączenia refleksji nad najnowszą historią naszej Ojczyzny z rozwojem artystycznym. W tym roku w zajęciach w ramach projektu wzięły udział dwie grupy z naszej szkoły:
Grupa pierwsza z klasy 3B: Adrianna Cylka, Zuzanna Frankowska, Maja Kisełyczka, Amelia Kiszkiel-Makiewicz, Amelia Korczak, Maria Lisowska i Anna Serafin.
Grupa druga z klasy 2A: Amelia Gadomska, Antonia Kuzemko, Grzegorz Leszka, Agnieszka Skok i Wojciech Ślefarski.
Przez kilka miesięcy uczestnicy brali udział w zajęciach prowadzonych przez szereg specjalistów z różnych dziedzin (historyków, archiwistów, genetyków i archeologów), doświadczając integralności nauki i interakcji miedzy jej różnymi dziedzinami, a także w pełnej refleksji wycieczce do Bydgoszczy. Uczniowie pod okiem pani Bożenny Szymańskiej przygotowali następnie etiudy filmowe związane z tematyką projektu – „poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych, refleksją nad losem ofiar i ich rodzin, refleksją nad historią ruchu oporu”. Obydwie prace konkursowe zostały wyróżnione, dzięki czemu uczestnicy projektu w pełnym składzie zostali zaproszeni do Warszawy na niezwykle uroczysty finał w Zamku Królewskim.
tekst: Dorota Nitka
Poniżej film grupy drugiej z klasy 2A.