W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Makusie - historia

Trzy zdjęcia połączone w jedno zdjęcie. Na pierwszym widoczne dłonie, które tworzą rzeźbę z papieru. Na drugim na tekturze, pastelami narysowana abstrakcja w kolorystyce fioletowo-niebieskiej. Na trzecim papierowa biedronka.

„Mały Makuś”, czyli Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży, początkowo inspirowany działalnością artystyczną Tadeusza Makowskiego, Olgi Boznańskiej i Józefa Pankiewicza – to wydarzenie stworzone w 2007 roku przez ówczesną dyrektor naszej szkoły Panią Elżbietę Ździebło oraz nauczyciela malarstwa P ana Krzysztofa Balcerskiego.

Celem przedsięwzięcia jest promocja Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi poprzez : inspirowanie, konfrontowanie technik i systemów kształcenia plastycznego w szkole i poza nią, rozwijanie zdolności obserwacji oraz sprzyjanie twórczej refleksji nad otaczającym światem.

Udział w Festiwalu stanowi także okazję do spotkania i wymiany myśli między wszystkimi osobami zaangażowanymi w kolejne edycje. Istotnym elementem jest tutaj włączanie w skład jury osób spośród społeczności uczniowskiej które wspólnie obradują i kształtują krytyczne spojrzenie na życie i sztukę.

„Mały Makuś” gościł kilkakrotnie z wystawą w Klubie Nauczyciela w Łodzi.

Począwszy od V edycji, czyli od 2011 roku, nagrodzone prace plastyczne prezentowane były przy okazji Wystawy Dorocznej Szkoły,w galerii ZPAP „Na Piętrze”, a od 2014 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Od 2017 roku wystawa pokonkursowa prezentowana była w galerii U Plastyków, w siedzibie naszej Szkoły.

Lata pandemii to większy zasięg działań on-line. Wernisaż oraz wystawa on-line miały miejsce w sieci, miejscu tworzonym przez ówczesną dyrektor Panią Katarzynę Paliwodę.

XV edycja Festiwalu będzie okazją do zapoznania się z twórczością Jerzego Nowosielskiego. Rok 2023 będzie dedykowany właśnie jego twórczości, a sam artysta przez jakiś czas żył i tworzył w naszym mieście. Jego chwilowa i przechodnia obecność zdecydowanie miała charakter wymiany myśli i idei i stanowi punkt wyjścia do wszystkich działań wokół tegorocznej edycji.

Zapraszamy serdecznie do udziału.
Społeczność Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi

 

{"register":{"columns":[]}}