W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kwesta na Starym Cmentarzu – „cegiełki” Łódzkiego Plastyka - 01.11.2024

12.11.2024

Na zdjęciu Prezydent Miasta Łodzi i uczennica PLSP podczas kwesty na Starym Cmentarzu

W piątek – 1 listopada br. – rozpoczęła się jubileuszowa 30. kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi pod znamiennym hasłem – „Ratujmy zabytki Starego Cmentarza”. Tego dnia ośmioro uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, tj. Zuzanna Saar i Łucja Ayala z kl. Ib, Julia Piasecka z kl. IIa, Zofia Galusińska i Maja Olszewska z kl. IIIc, Martyna Dorżynkiewicz z kl. IVa, Wiktoria Jachowicz i Dawid Grajczyk z kl. IVc (w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu), a także troje nauczycieli (p. Marlena Szymczyk, p. Robert Dzięcielski i p. Karolina Zaorska) kwestowało wraz z łódzkimi politykami, samorządowcami, społecznikami, przedstawicielami kultury oraz nauki.

Reprezentanci „Łódzkiego Plastyka” rozprowadzali 601 „cegiełek” (w 601. rocznicę urodzin Łodzi) przygotowanych przez uczniów w czasie wiosennych plenerów artystycznych dla organizatora kwesty, czyli dla Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Zainteresowanie odwiedzających nekropolię przy ul. Ogrodowej uczniowskimi pracami, a także szczere uznanie dla zaangażowania młodzieży w tak szlachetną i oryginalną formę ratowania łódzkich zabytków, zrodziło w nas poczucie satysfakcji z dobrze zrealizowanego działania. Cieszymy się, że mogliśmy dorzucić własną „cegiełkę”, by wspierać odrestaurowywanie zabytkowego kompleksu z 1855 roku.

Bo pamiętajmy, że cmentarz przy ul. Ogrodowej jest najstarszą istniejąca obecnie nekropolią w Łodzi. To cmentarz wielowyznaniowy (katolików, prawosławnych, ewangelików), wielokulturowy i wielonarodowy. Jako świadectwo historii przemysłowej Łodzi jest miejscem pochówku ludzi zasłużonych dla rozwoju kultury miasta. Spoczywają na nim również absolwenci i osoby związane z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi (np. Ludwik Tyrowicz – pierwszy dyrektor szkoły).

Tegoroczna kwesta zebrała rekordową sumę (136 tys. zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na remont najbardziej zniszczonych nagrobków. Od początku jej istnienia odnowiono ich ponad dwieście. Każdy z nich stanowi ślad przeszłości, który dzięki hojności mieszkańców Łodzi wciąż trwa, przypominając o ludziach tworzących nasze miasto.

 

Robert Dzięcielski
Karolina Zaorska
koordynatorzy akcji

 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}