Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Ślubowanie klas pierwszych - 11.10.2024
15.10.2024
„Jaki jest cel wykształcenia?
Dać człowiekowi kulturę?
Raczej dać kulturze człowieka”.
~ Henryk Elzenberg
Dzień Edukacji Narodowej ma swoje początki w 1972 roku. Wtedy właśnie powstała ustawa – „Karta praw i obowiązków nauczyciela”, która upamiętniła rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1773). Początkowo święto dotyczyło wyłącznie nauczycieli, a od 1982 roku – objęło wszystkich pracowników szkoły.
Z tej okazji spotkaliśmy się 11 października, aby podziękować każdemu, kto dba o wykształcenie dzieci i młodzieży, a także pomaga tworzyć wspaniałą społeczność „Łódzkiego Plastyka”. Samo święto przypadło na 14 października (poniedziałek), jednak ze względów organizacyjnych jego obchody zostały przesunięte na piątek.
Było to związane z tym, że w Dniu Edukacji Narodowej grupa nauczycieli odbierała na Zamku Królewskim w Warszawie odznaczenia – Medale za Długoletnią Służbę (p. Małgorzata Pilżys, wicedyrektor ds. ogólnokształcących; p. Joanna Kierzkowska-Kłys, nauczyciel rzeźby; p. Marlena Szymczyk, nauczyciel malarstwa; p. Karolina Zaorska, nauczyciel języka polskiego). Towarzyszyła im p. Dorota Kłodzińska, dyrektor PLSP w Łodzi. Składamy gratulacje wszystkim wyróżnionym.
Gratulujemy także nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, którzy otrzymali nagrodę Dyrektora szkoły. 11 października wręczała ją p. Dorota Kłodzińska – wspierana przez p. Małgorzatę Pilżys oraz p. Jolantę Mastalerz. Dyrekcja doceniła osoby, które, oprócz realizowania obowiązków dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, podejmowały się dodatkowych inicjatyw i działań na rzecz społeczności szkolnej.
Tego dnia przyznano również Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Wręczał je nasz gość – p. Urszula Januszewska, wizytator CEA (Region XVI Mazowiecki). Nagrodę odebrali: p. Dorota Kłodzińska – za szczególne osiągnięcia w pracy, dzięki którym Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi zmienia się i rozwija; p. Jolanta Mastalerz (wicedyrektor ds. artystycznych), p. Marlena Szymczyk oraz p. Tomasz Ciechanowski – za sukcesy w działalności pedagogiczno-artystycznej.
Odwiedził nas również dr Zdzisław Bujanowski, dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, który obejrzał prace uczniów i nauczycieli (znajdujące się m.in. w Galerii Bufet), pracownie, pokój nauczycielski i bibliotekę (niedawno wyremontowane). Zobaczył ponadto „Skrzydła harmonii”, czyli instalację przygotowaną na Light Move Festival, a także mural, który został namalowany na jednej ze ścian naszej szkoły. Przypominamy, że wszystkie te prace wykonali uczniowie pod opieką nauczycieli przedmiotów artystycznych.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej uwieńczył seans filmowy. 14 października uczniowie wraz z nauczycielami udali się do kina na film – „Picasso. Buntownik w Paryżu”. Był to portret jednego z najważniejszych artystów XX wieku, który wraz z Georges’em Brakiem tworzył nurt zwany kubizmem. Wyjście do kina można uznać za doskonałe podsumowanie święta edukacji.
Karolina Zaorska