W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plener klas drugich - 23-27.09.2024

08.10.2024

Kolaż trzech zdjęci wykonanych podczas tygodnia plenerowego klas drugich: Muzeum Herbsta, Muzeum Włókiennictwa

„Miasto moje a w nim:
najpiękniejszy mój świat,
najpiękniejsze dni.
Zostawiłem tam kolorowe sny…”
~ Czesław Niemen

 

Klasy drugie, podobnie jak pozostali uczniowie „Łódzkiego Plastyka”, uczestniczyły w jesiennym plenerze malarskim. Dwa pierwsze dni, czyli 23 i 24 września, spędziły w Orientarium ZOO Łódź, by w artystyczny sposób uchwycić piękno natury. Uczniowie malowali i rysowali mieszkańców ogrodu zoologicznego, a przypomnijmy – w ZOO jest ponad 3350 osobników będących przedstawicielami ponad 554 gatunków.

Kolejne trzy dni zostały poświęcone lepszemu poznaniu historii Łodzi. Jak wiemy, nasze miasto „tworzyli” XIX-wieczni przedsiębiorcy, którzy nie tylko rozwijali przemysł włókienniczy, stawiając fabryki, ale i wznosili kompleksy architektoniczne, budując liczne pałace, wille czy osiedla dla swoich pracowników.

25 września uczniowie odwiedzili zatem „perłę łódzkich rezydencji”, czyli Muzeum Pałac Herbsta. Jest to willa wzniesiona w 1876 roku dla córki największego łódzkiego przedsiębiorcy, Karola Scheiblera – Matyldy i jej męża Edwarda Herbsta. Autorem projektu był Hilary Majewski, architekt miejski, który rezydencję zbudował w stylu neorenesansowym.

Klasy drugie oglądały nie tylko wnętrza należące niegdyś do bogatej rodziny fabrykanckiej, ale i sprawdziły zbiory Galerii Sztuki Dawnej (Muzeum Sztuki w Łodzi) – tutaj przyglądały się obrazom malarzy modernistycznych. Uzupełnieniem lekcji historii sztuki był spacer po Księżym Młynie, a także podziwianie tzw. Beczek Grohmana (neogotyckiej bramy zakładowej fabryki Henryka Grohmana).

Natomiast 26 września uczniowie odwiedzili jedno z najbardziej imponujących muzeów znajdujących się w pałacu wzniesionym dla Izraela Poznańskiego. Eksplorowali wnętrza fabrykanckie z przełomu XIX i XX wieku, ponadto zeszli do podziemia budowli, by obejrzeć wystawy poświęcone wielokulturowej Łodzi. Mieli okazję poznać historię „lodzermenschów”, czyli ludzi pochodzenia polskiego, niemieckiego i żydowskiego, którzy tworzyli tygiel religijny i kulturowy naszego miasta.

Uwieńczenie wycieczek przypadło na 27 września. Tego dnia uczniowie odwiedzili Łódzki Park Kultury Miejskiej (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej), w którym znalazły się domki z XIX i XX wieku przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Budynki zostały rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. W ich wnętrzu zaaranżowano wystawę – „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” – opowiadającą o przeszłości Łodzi z perspektywy zwyczajnego życia jej mieszkańców.

Klasy drugie zobaczyły również ekspozycję – „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” –  prezentowaną w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Mogły przyjrzeć się projektom, o których sam twórca mawiał, że są zderzeniem sacrum z profanum, połączeniem tego, co święte (boskie) z tym, co ziemskie (ludzkie). Warto było zobaczyć prace polskiego projektanta, który zapisał się w dziejach europejskiej mody, chociażby po to, by móc się nimi zainspirować w czasie lekcji projektowania ubioru.

 Jak widzimy, tydzień plenerowy obfitował w wiele estetycznych i historycznych wrażeń. Stał się doskonałą okazją dla uczniów, by poznać lepiej miejsce, w którym żyją na co dzień. Zwłaszcza że historia Łodzi jest niezwykle ciekawa, czego dowodem będzie choćby architektura, która niczym „pamiątka” przypomina o pokoleniach dawniej zasiedlających nasze miasto.

 

Karolina Zaorska

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}