W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie - 24.10.2024

05.11.2024

Na zdjęciu uczniowie wraz z opiekunami pozują przed tablicą informacyjną dot Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

24 października maturzyści, uczestnicy olimpiady z historii sztuki i chętni uczniowie z pozostałych klas udali się pod opieką nauczycieli – p. Agnieszki Sowińskiej oraz p. Aleksandry Hetich do Muzeum Narodowego w Warszawie. Głównym punktem wyprawy była „wielka” lekcja muzealna w celu powtórzenia wiedzy do testu olimpijskiego, egzaminu dyplomowego i matury z historii sztuki.

Pierwszym etapem zajęć było oglądanie wystawy czasowej dotyczącej wybitnego polskiego malarza – Józefa Chełmońskiego. Nauczyciel historii sztuki uzupełnił ją krótkim wykładem. Twórczość Chełmońskiego zrobiła na uczniach ogromne wrażenie – zwłaszcza mistrzowskie przedstawienia zwierząt i ptaków, w tym słynne „Kuropatwy na śniegu”. Kolejnymi punktami lekcji były poszczególne galerie muzeum, które uczestnicy zwiedzali z kartami pracy przygotowanymi przez nauczyciela. Przy najważniejszych arcydziełach objaśniał on uczniom główne cechy stylu i treści dzieł.

Zwiedzający przestudiowali więc zbiory sztuki egipskiej (tu bardzo ciekawe sarkofagi), greckiej (malarstwo wazowe), nagrobki etruskie i rzeźbę rzymską. W Galerii Średniowiecznej omówione zostały – „Madonna z Ołoboku”, „Pieta z Lubiąża”, „Piękna Madonna z Wrocławia” oraz „Pieta z Tubądzina”.

W Galerii Polskiego Malarstwa XIX wieku najwięcej czasu poświęcono na wykład w sali Matejki przy obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”. Dalszymi punktami były Galeria Sztuki Dawnej, gdzie uczniowie mogli poddać analizie m.in. obrazy Rembrandta, Botticellego oraz Hedy. Ostatnim elementem programu był dział rzemiosła, w którym uczniowie podziwiali cenne okazy Serwisu Łabędziego z manufaktury miśnieńskiej oraz Galeria Wzornictwa Polskiego.

Wycieczkę zakończyliśmy zakupami w księgarni muzealnej, w której zakupiliśmy ciekawe publikacje w promocyjnych cenach. Będą one cennym materiałem do poszerzenia wiedzy z historii sztuki i ciekawą lekturą w długie jesienne wieczory. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną muzealną wyprawę.

 

Agnieszka Sowińska

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}