Projekt Erasmus+ 2020-2023
Projekt Erasmus+ 2020-2023 Sustainable Food Culture - from the Past into the Future
O projekcie
W latach 2020-2023 wspólnie z czterema szkołami średnimi z Hiszpanii, Portugalii, Francji
i Chorwacji realizowaliśmy projekt „Sustainable food culture: from the past into the future", w ramach Programu Erasmus+ Edukacja Szkolna KA 2. Partnerstwa Strategiczne. Ten trzyletni projekt finansowany był w całości ze środków Unii Europejskiej.
Grupa projektowa Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych składała się z 16 uczniów,
2 nauczycieli: p. Katarzyna Maciąg i p. Andrzej Maldzisa, koordynujących całość prac oraz nauczycieli wspomagających realizację projektu: p. Annę Jabłońska, p. Mariolę Pieprzyk i
p. Karolinę Prymas-Jóźwiak. Celem projektu była wymiana dobrych praktyk w zakresie zdrowego odżywiania się, w powiązaniu ze zdrowym trybem życia i troską o środowisko naturalne, gotowania
i wprowadzania w życie zrównoważonej kultury żywienia.
Poza wspomnianymi powyżej, uczestnicy projektu rozwijali także kompetencje językowe oraz społeczne, w ramach zaplanowanych w projekcie podróży do szkół partnerskich
i związanych z nimi działań.
Materiały
cookbookeCookbook_erasmus+.pdf 6.23MB
Relacja z wymiana w Portugalii, Porto
W dniach 21 – 27.11.21 odbyła się pierwsza wymiana w ramach projektu Erasmus+ Sustainable food culture – from the past into the future. Naszego Plastyka reprezentowała grupa uczennic: Maria Majka, Aniela Wróblewska, Aleksandra Król i Oliwia Michalska oraz opiekunowie: Pani Katarzyna Maciąg oraz Pan Andrzej Maldzis. W trakcie pięciodniowego pobytu w Portugali, uczniowie mogli poznać kulturę portugalska i zwyczaje, zobaczyć jak w praktyce odbywają się zajęcia w szkole portugalskiej oraz zwiedzić perły Portugalii czyli Lizbonę, Porto oraz Aveiro ze swoimi słynnymi salinami. Miasto Aveiro, często nazywane „Portugalską Wenecją”, zachwyciło nas architekturą domków w paski, bardzo długimi piaszczystymi plażami, gdzie mogliśmy przez chwilę nacieszyć się bezkresem oceanu oraz przepłynąć się po kanale kolorowym meliceiros .
Realizując zadania projektowe, uczniowie wymiany zaprezentowali swoje prace (filmy, prezentacje multimedialne) opowiadające historię dziedzictwa kulinarnego z każdego kraju partnerskiego projektu. W szkole również odbyły się warsztaty z recyklingu i tworzenia biżuterii z kolorowych kapsułek po kawie. Niezwykle edukacyjny i ciekawy okazał się dla nas warsztat z wykorzystania mikroalg w przemyśle spożywczym. Uczniowie, pod czujnym okiem nauczycieli, przeprowadzali w laboratorium doświadczenia z wykorzystaniem alg. W myśl zrównoważonej kultury żywienia swoją przygodę kontynuowaliśmy szlakiem miejskiego projektu rolnictwa ekologicznego, Cantinho das Aromaticas w Vila Nova de Gaia, unikalnego w Europie, który produkuje rośliny aromatyczne od nasion do produktów końcowych. Co więcej, w trakcie pobyty nauczyciele portugalscy zorganizowali dla uczestników wymiany zajęcia z tańca życia czyli Biodanzy. Poprzez rytm, radość i ruchy naszych ciał zdobyliśmy niezapomniane doświadczenia.
Relacja z wymiany w Chorwacji, Osijek
W dniach 04.04.2022 - 08.04.2022 reprezentacja naszej szkoly w składzie Lukrecja Lebiedzińska, Pola Zazulak, Kinga Szmyt i Alicja Horbatowska wraz z nauczycielami: Justyną Miklasiewicz i Dawidem Puszyńskim brała udział w programie Erasmus + Sustainable Food Culture / From past into the future. Nauczyczyciele i młodzież z Chorwacji, Hiszpanii, Polski i Francji mieli okazję poznać kulturę Chorwacji, wziąć udział w warsztatach z zakresu: zrównoważonego żywienia, kuchni molekularnej i idei zero waste.
Pierwszy dzień programu rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta Osijek wraz z przewodnikiem a następnie odbyliśmy spotkanie integracyjne w szkole gospodarzy Boskovicka Rudera. Mieliśmy okazję obejrzeć prezentacje gospodarzy w formie wystepów artystycznych i wziąć udział w wielu aktywnościach przełamującyh lody.
Drugi dzień programu zaczeliśmy od wspólnego obiadu w historycznej części miasta, następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie mieliśmy okazję podziwiać prezentację poszczególnych państw na temat szkół i lokalnych potraw. Dalsza cześć programu koncentrowała się wokół warsztatów. Uczniowie mieli przyjemność przygotować ekologiczny nawóz i potrwy z zakresu idei zero waste.
Trzeciego dnia wraz z pozostałymi uczestnikami posadziliśmy drzewo przyjaźni. Po wspólnej aktywności udaliśmy się do winiarni Vina Belje, gdzie dowiedzieliśmy się więcej na temat procesu powstawania wina. Kolejna część dnia obejmowała zwiedzanie skansenu kultury ludowej danego regionu. Mieliśy też przyjemność degustować tradycyjne potrawy kuchni chorwackiej. W pozostałej części dnia udaliśmy się na pokaz tworzenia ceramiki.
Czwarty dzień programu obejmował warsztaty na temat kuchni molekularnej. Pracownicy Faculty of Food Technology Osijek zaprezentowali swoje badania na temat grzybów i nietypowych zastosowań produktów spożywczych. Wizytę w mieście Osijek zwieńczyliśmy wspólną kolacją.
Piąty dzień wizyty upłynął nam pod znakiem zwiedzania stolicy Chorwacji - Zagrzebia. Na początek zwiedziliśmy muzeum czekolady gdzie dowiedzieliśmy się co nieco o historii i procesie jej powstawania. Kolejnym punktem wycieczki była gra miejska przybliżająca historię stolicy i jej mieszkańców.
Nasz wyjazd zakończyliśmy krótką wizytą w Bergamo.
Relacja z wymiany w Hiszpanii, El Ejido
W dniach 06. 03 – 10. 03. 2023 r. w szkole IES Santo Domingo z siedzibą w El Ejido, Almeria/Hiszpania, odbyła się ostatnia z mobilności w ramach Programu Erasmus+ “Sustainable food culture – from the past into the future”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Maja Pospieszna, Luiza Bartoszewska, Patrycja Strykowska oraz Małgorzata Inda oraz opiekunowie Pani Katarzyna Maciąg oraz Pan Andrzej Maldzis.
W poniedziałek 06. 03. 2023 r. po oficjalnym powitaniu przez gospodarzy szkoły hiszpańskiej odbyły się warsztaty, które związane były z głównym tematem projektu tj. zrównoważoną produkcją żywności. Przeprowadzono je w szkolnych pracowniach i laboratoriach. Po południu pojechaliśmy zwiedzać centrum Almeríi.
We wtorek zwiedzaliśmy położoną kilkanaście kilometrów od Almerii ekologiczną winnicę, w której oprócz degustacji lokalnych serów i wina, uczniowie wzięli udział w warsztatach wypieku chleba. Następnie po krótkim pikniku w miejscowości Lajuar, wszyscy wyruszyliśmy szlakiem tamtejszych fontann.
Środę spędziliśmy w szkole. Był to dzień w całości poświęcony różnego rodzaju warsztatom i aktywnościom związanych z tematem projektu.
Czwartek należał do najciekawszych dni wymiany, w tym dniu bowiem pojechaliśmy na wycieczkę do zabytkowego zespołu obronno pałacowego Alhambra w Granadzie.
Piątek był ostatnim dniem aktywności, w ramach których odbył się m. In konkurs Master Chef, po którym nastąpiło zwiedzanie szkolnego ogrodu. Dzień zakończył wspólny piknik, w trakcie którego przygotowana zostało ogromna paella dla wszystkich uczestników projektu.
W sobotę odlecieliśmy do Polski.
Relacja z wymiany w Polsce, Kraków – Wieliczka - Poznań
W dniach 27.02.2022r. - 04.03.2022 r. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu gościło uczestników Programu Erasmus+ “Sustainable food culture – from the past into the future”.
Plan mobilności przygotowany został w oparciu o jej cele programowe C2, a zawarte w nim aktywności skonsultowane zostały z partnerami programu.
W związku z sytuacją międzynarodową (wybuch wojny na Ukrainie), w obawie o swoje zdrowie i życie, do Polski nie przyjechali nauczyciele i uczniowie ze szkoły partnerskiej z Chorwacji.
Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice; Maria Majka, Aleksandra Król, Aniela Wróblewska, Oliwia Michalska oraz opiekunowie: Pani Katarzyna Maciąg oraz Pan Andrzej Maldzis.
Mobilność rozpoczęła się w Krakowie. W poniedziałek rano, po krótkim powitaniu w hotelu, uczestnicy projektu z Hiszpanii, Portugalii, Francji i Polski wyruszyli na krakowski Stary Kleparz, gdzie w siedzibie Muzeum Obwarzanka odbyły się warsztaty piekarnicze, w trakcie których poznaliśmy jego historię, a następnie w oparciu o oryginalną, pochodzącą z wieków średnich recepturę, własnoręcznie wykonaliśmy. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się także co odróżnia obwarzanek od niemieckiego precla i żydowskiego bajgla.
Przed warsztatem udało nam się odwiedzić rynek na Kleparzu, gdzie mogliśmy się zapoznać z jego bogatą ofertą m. in, produktów lokalnej kuchni. Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Fabryki Schindlera. Tego dnia, pomimo mroźnej i niesprzyjającej długim spacerom pogody udało nam się zwiedzić Stare Miasto i Wawel.
We wtorek rano, w drodze powrotnej do Poznania zwiedziliśmy wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kopalnię, Muzeum soli w Wieliczce.
Środa była dniem otwierającym druga część mobilności, która odbywała się w naszej szkole. Na wstępie miało miejsce oficjalne powitanie wszystkich uczestników wymiany przez Dyrekcję szkoły, a po krótkim oprowadzeniu gości po budynku szkoły przeszliśmy do sesji poświęconej prezentacji zadań zapisanych w planie mobilności C2. Rozpoczął ją wykład przygotowany przez nauczycielkę historii sztuki, Panią Karolinę Prymas Jóźwiak pod tytułem Food in Art. W jego tłumaczenie na angielski zaangażowane były uczennice klasy 3a Laura Smektalska oraz Daria Włodarczyk . Po wykładzie odbyły się prezentacje poszczególnych krajów, które miały przedstawić znane i mniej znane, charakterystyczne dla danego kraju dzieła sztuki oraz dzieła kinematografii, których tematem było jedzenie i ucztowanie.
W tym dniu, po krótkiej przerwie na lunch miały miejsce również dwa warsztaty plastyczne, które prowadzone były przez nauczycielki naszej szkoły Panią Mariolę Pieprzyk oraz Panią Annę Jabłońską. Pierwszy dotyczył przygotowania projektu graficznego autorskiej książki kucharskiej, zawierającej reprezentatywne dla każdego kraju uczestniczącego w projekcie receptury potraw, drugi był warsztatem poświęconym reklamowej fotografii artystycznej. Powstałe w trakcie zdjęcia zostały wykorzystane w w/w książce.
W czwartek przed południem kontynuowane były warsztaty fotograficzne oraz prace projektowe nad książką kucharską. Po południu wszyscy uczestnicy pojechali do Szreniawy, gdzie w Muzeum Narodowym Rolnictwa uczestniczyliśmy w warsztatach, których tematem była tradycyjne produkty żywnościowe Wielkopolski. Ten dzień zakończyła wspólna kolacja.
Piątek był ostatnim dniem wymiany. Rozpoczął się od wizyty w Muzeum Brama Poznania po czym udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie tradycyjnie w południe na wieży ratusza pojawiają się koziołki. Ostatnim punktem programu były warsztaty w Muzeum Pyry.
Sobota była dniem, w którym nasi goście powrócili do domów.
Relacja z wymiany we Francji, Lille
W dniach 14.11.22 – 18.11.22 odbyła się czwarta wymiana w projekcie Erasmus+ Sustainable food culture – from the past into the future. Naszego Plastyka reprezentowali: Mikołaj Gonia, Jagoda Wisoky, Liliana Barska, Milena Wieczorek oraz opiekunowie: Pani Anita Michalak i Pan Andrzej Maldzis. Pierwszego dnia zostaliśmy gorąco przywitani przez gospodarzy oraz zaproszeni do zapoznania siebie nawzajem. Następnie organizator zaproponował “ice breaking activities” w postaci gier i zabaw na przełamanie lodów. Każdego dnia mogliśmy wspólnie spędzać czas podczas przerw obiadowych, gdzie na szkolnej stołówce uczniowie i nauczyciele korzystali ze smacznej kuchni przyrządzonej przez goszczącą nas Szkołę Gastronomiczną. Tego samego dnia podczas spaceru po mieście zwiedzaliśmy starą część Lille wraz z zabytkami oraz poznaliśmy historię tego pięknego miasta.
Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania nowoczesnego postindustrialnego budynku szkoły oraz zapoznania się ze specyfiką i specjalizacją tejże hotelarsko-gastronomicznej szkoły. Następnie uczniowie prezentowali swoje prace projektowe z programu Erasmus + na temat zrównoważonej ekologiczne żywności w swoim kraju. Każda drużyna zebrała mnóstwo oklasków i pozytywnych komentarzy, nie zabrakło również dużo śmiechu i improwizacji. Po południu zostaliśmy zabrani na wycieczkę do miasta Roubaix, w północnej Francji. Znajdowało się tam muzeum sztuki i przemysłu. Bardziej formalnie muzeum jest znane jako La Piscine-Musée d'Art et d'Industrie André Diligent lub Le musée d'Art et d'Industrie de la ville de Roubaix, ale jego potoczna nazwa pochodzi od faktu, że mieści się w dawnym krytym basenie, z cudnym wnętrzem w stylu art deco.
Dzień trzeci był najbardziej integracyjnym dniem ze względu na praktyczny charakter tych zajęć, jakim było gotowanie podczas kulinarnych warsztatów z szefem kuchni, głównym piekarzem i oczywiście praktykantami. Nie zabrakło również degustacji finalnie przyrządzonych dań: zupy dyniowej, pasztecików, babeczek z czekoladą i oczywiście francuskich bagietek.
Czwartego dnia wyjechaliśmy poza okolice Lille, na wieś do gospodarstwa agroturystycznego, czemu towarzyszyły liczne atrakcje w postacie prelekcji z produkcji cydru, zwiedzanie gospodarstwa oraz historii rolnictwa i podziwiania starych maszyn.
Ostatnego dnia wyjechaliśmy wcześnie rano do Paryża, gdzie po wspólnych pożegnaniach i uściskach udaliśmy się na spacer w stronę muzeum sztuk pięknych w 7. dzielnicy Paryża Auguste’a Rodina, Następnie również spacerkiem dotarliśmy do placu La Concorde (Zgody), aby zwiedzić kolejne muzeum sztuki w Ogrodach Tuileries poświęcone sztuce impresjonizmu i postimpresjonizmu. Uczniowie byli szczególnie zainteresowani zbiorem cyklu prac Moneta – Lillie wodne.
Po bardzo intensywnym i udanym pobycie we Francji, w sobotę powróciliśmy do Poznania.
Akcje promujące projekt Erasmus+ 2020-2023 Sustainable Food Culture - from the Past into the Future
Dni Erasmusa 2021 - Fall Flavours Festival:
https://www.youtube.com/shorts/NhMnfeB7sso
Dni Erasmusa 2022 - J'aime la tarte
https://www.youtube.com/shorts/QSdC2gdcqs8
Raw Food Challenge - dieta witariańska, surowe warzywa i owoce, nasiona, orzechy...: