Koniec roku szkolnego w klasach czwartych
Wystawa Dyplom 2023 otwarta, siedemdziesiąty rocznik opuścił mury Plastyka. Graaatulacje!
Absolwentką Roku XVII edycji została Jolanta Artiuch, która nie dość, że uzyskała średnią ocen 5,32, to jeszcze na świadectwie nie starczyło miejsca na umieszczenie wszystkich konkursów, w których Jola została laureatką. Kosmos!!!
Nagrody Najlepszy Dyplom PLSP w Szczecinie zdobyli:
• techniki graficzne specjalizacja techniki druku artystycznego
KONIUK LESIA
Żałoba. Rosyjskie ludobójstwa narodu ukraińskiego
• techniki graficzne specjalizacja - projektowanie graficzne dla:
JAROCKI MARCEL TADEUSZ
- Opracowanie graficzne książki z ilustracjami przestrzennymi oraz płyty do polskich pieśni słowiańskich
• techniki renowacyjne specjalizacja renowacja mebli i wyrobów snycerskich dla:
ARTIUCH JOLANTA
Konserwacja i restauracja XIX-wiecznego stolika pomnocniczego inspirowanego stylem ludwikowskim
- Konserwacja i restauracja XIX-wiecznej toaletki nablatowej
• formy rzeźbiarskie specjalizacja snycerstwo dla:
KASPERSKA JAGODA
„Relief wklęsły, jako motyw geometryczny, inspirowany sztuką afrykańską”.
Laureatka tytułu Absolwentka Roku oraz laureaci Konkursu Najlepszy Dyplom 2023 otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Radę Rodziców oraz Stypendia w wysokości 1000 zł ufundowane przez Fundację Neptuna "Sięgajcie Gwiazd", które wręczyła Pani Prezes Jolanta Drąszkowska. Nagrodę specjalną stanowiącą stypendium tej samej wysokości Pani Prezes wręczyła Oliwii Wiktorii Zborowskiej za pracę „Burnout. Ukazanie wypalenia społeczeństwa w obliczu końca świata”.
W pracach dyplomowych z projektowania graficznego można zauważyć różnorodność wypowiedzi plastycznej, stylu i warsztatu. Swobodny rysunek odręczny łączony jest często z technikami komputerowymi oraz malarstwem cyfrowym z użyciem tabletu graficznego. Ceniony jest praktyczny wymiar zrealizowanej pracy.
Specjalizacja Techniki Druku Artystycznego prezentuje 5 wyjątkowo wyrazistych graficznych postaw. Po raz pierwszy w naszej szkole został wykonany cykl grafik w technice gipsorytu oraz cykl suchych igieł. Ponadto barwne linoryty i monochromatyczne akwaforty. Dominuje narracja, komiks nawiązujący do japońskiego Rakugo czy próbka komiksu przygodowego. Możemy zobaczyć wizję świata postapokaliptycznego , zatopić się w nostalgii za minionymi kulturami ale też zmierzyć się z żałobnymi przedstawieniami dokumentującymi dramat, jaki spotyka w tym czasie naród ukraiński.
W ramach specjalności formy rzeźbiarskie specjalizacja snycerstwo powstało w tym roku kilka unikatowych prac. Między innymi: Relief wklęsły, jako motyw geometryczny, inspirowany sztuką afrykańską - dyplom Jagody Kasperskiej. Dyplom przedstawia geometryczne rzeźbienie na instrumencie perkusyjnym. Przedstawiony wzór jest połączeniem elementów ornamentyki zaczerpniętej z kultury afrykańskiej, geometrii oraz indywidualnej kreacji. Praca ma łączyć w sobie sztukę z użytecznością i praktycznością. Co czyni ją spoiwem odrębnych światów. Staje się tym samym językiem porozumienia, przystępnym dla każdego człowieka, tak jak sama jej funkcja, czyli muzyka. MASKI - dyplom Aleksandry Majewskiej Dyplom przedstawia maski symbolizujące nas w relacjach nie do końca zdrowych. Miał wyglądać jak stworzony przez świat, przez naturę, wyciągnięty z życia.
Dyplomy ze specjalizacji Techniki renowacyjne – renowacja mebli i wyrobów snycerskich reprezentowane są przez interesujące obiekty meblarskie takie jak: XIX-wieczne eklektyczne bieliźniarki okleinowane orzechową czeczotą, dębowe stoliki kawowe typu Pembroke z okresu międzywojennego, XIX-wieczne dębowe krzesło eklektyczne, stylizowana toaletka wykonana z drewna olchowego, XIX-wieczny stolik pomocniczy inspirowany stylem ludwikowskim (bogato zdobiony intarsją wykonaną z drewna mahoniowego, orzechowego i palisandrowego z jasnymi ornamentami filetowymi), a także XIX-wieczna toaletka nablatowa i szkatułka do przechowywania bibelotów pochodząca z tego samego okresu.
Dyplom z rzeźby to tematy i inspiracje będące wynikiem indywidualnych obserwacji, wiedzy o otaczającym nas świecie, odczuwaniem go i współistnieniem, stąd często poruszane są problemy związane z życiem młodego człowieka.
Tegoroczne prace dyplomowe z malarstwa i rysunku dyptyk pt. Motus Anima oraz bardzo interesujący poliptyk, składający się z pięciu prac Jolanty Artiuch pt. Za Gierka było lepiej. Realizacje z malarstwa to prace Dawida Chrobaka z wielkoformatowym obrazem pt. Przemiana materii, Pauliny Solnicy - tryptyk pt. Ponadczasowość, Julii Kaczmarzyk - tryptyk pt. Punkt kulminacyjny, Oliwii Zborowskiej cykl prac pt. W sumie/nieważne (ostatnie były również prezentowane na wystawie w galerii Foyer Domu Kultury 13 Muz). Prezentowane są też prace najlepiej wyrażające zainteresowania i wartości twórców. Techniki wykonanych prac są zróżnicowane, dobrane tak aby najlepiej oddać wybrany temat. Jedne z prac dotyczyły osobowości autora, inne poruszały tematy egzystencjalne. Rysunki są wykonane w technice pasteli i węgla, a malarskie w technice akrylowej i mieszanej.
Zapraszamy do oglądania wystawy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły. Wystawa będzie czynna do 19 maja.