W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mistrz i uczeń VIII edycja

05.11.2024

Plakat mistrz i uczeń VIII

„Mistrz i uczeń" to impreza cykliczna organizowana od 2017 r. Program adresowany jest do pokolenia młodzieży i seniorów. Z założenia jest imprezą międzypokoleniową, skupiającą środowiska ludzi działających w kulturze Szczecina i Doliny Dolnej Odry. Jest pomostem między dawnymi rocznikami PLSP a obecnymi rocznikami uczniów szkoły. Stałym punktem imprezy jest przypomnienie sylwetek pedagogów szkoły (tych dawnych żyjących jak i tych którzy odeszli), twórców związanych ze szkołą i Szczecinem. W poprzednich edycjach prezentowani byli: artysta malarz Grzegorz Janowicz, artysta malarz Guido Reck, artysta malarz Juliusz Wierzbicki. Przypominane były sylwetki Jerzego Gumieli, Arkadiusza Gacparskiego.

Dbamy o kontakt uczniów szkoły z dawnymi rocznikami, prezentując ich dorobek artystyczny. I tak z naszego zaproszenia skorzystali dawni absolwenci szkoły; Andrzej Foryś (artysta-pedagog), Piotr Drzewiecki (komiks), prof. Krzysztof Gliszczyński (artysta malarz), Stanisław Kokolus (artysta-pedagog), Kinga Subicka ( malarka) . Sięgamy i prezentujemy twórczość niedocenianą, zapominaną lub mało znaną. W ten sposób „odkurzyliśmy" twórczość Władysława Broniewskiego, Marka Hłasko, K. I. Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej oraz malarkę Paulę Becker Modersohn , kolonię artystów z Worpswede. Pamiętamy o noblistach Czesławie Miłoszu i Oldze Tokarczuk, prezentowanych podczas ostatniej edycji. Stałym elementem programu jest prezentacja twórczości uczniów PLSP i dawnych roczników PLSP. Są to wystawy malarskie, spektakle teatralne, filmy braci Kulik i inne prezentacje interdyscyplinarne. Otwieramy dyskusje na tematy aktualne, które w równym stopniu interesują młodzież i seniorów. W biegłych latach były to tematy „Ja i mój mistrz", „Artysta a przestrzeń tworzenia" i „Na peryferiach, wartości, wykluczenie", ,, Nie szukaj daleko tego co jest tak bliskie”.

Tegoroczną  myślą  przewodnią  VIII edycji są ,,Złudzenia które pomagają żyć.”

Mamy tysiące podpórek i prawo do tego, by nie nazbyt serio przejmować się nagą prawdą.

Czy musisz być najlepszy? Czy nie wystarczy, że wkładasz całe serce w to co robisz?

Optymistyczny komentarz do każdej twojej wywrotki? A czemu nie!

Jakież byłoby nudne życie gdybyśmy nieustannie trwali w pełnej świadomości. Z drugiej strony, jakim  kolorowym cyrkiem może być nasze życie, gdy zaplączemy się w złudzeniach, Jakie to szczęście że nikt nie powiedział żukowi, że jego budowa ciała zaprzecza logice latania. Żuk kiedy wywęszy coś co nadaje się do jedzenia, wzbija się w powietrze i kierując się zapachem leci do celu. Nie jest to dla nich najłatwiejsze zadanie, bo żuki nie są najlepszymi lotnikami. Warto jeszcze dodać, że żuki w nawigacji wykorzystują nie tylko węch, ale również kierują się położeniem słońca.

Może jest tak że historia Ikara i Dedala przybliży nas do wskazówek jak żyć. „ Leć synu za mną, nie za blisko słońca i nie za blisko tafli morza” - pouczał Dadal zanim wzbili się w niebo nad Kretą.

 

 Program VIII edycji

 

7 listopada ( czwartek ) miejsce PLSP ul. Kurkowa 1

 

 godz. 9.00  Kaligrafia Japońska

 godz.16.00 Petrykiwka ludowa sztuka - zdobnictwa dekoracyjnymi malowidłami  o         motywach kwiatowych i zwierzęcych

 

13 listopada  ( środa)   godz. 13.00 PLSP Kurkowa 1  

Otwarcie wystawy prac Pawła Kuczyńskiego znakomitego , uznanego  w świecie  rysownika, ilustratora i satyryka. Absolwent  szczecińskiego plastyka i poznańskiej ASP. Artysta o niezwykłej wrażliwości specjalizujący się w ilustracjach, które ironicznie i ostro odwołują się do społecznych, ekonomicznych i politycznych kwestii. Jego prace wywołują refleksje i prowokują do rozważań o problemach współczesnego świata – stereotypach, nierównościach, uprzedzeniach, przemocy, propagandzie – i o kierunku, w którym zmierza ludzkość. Część śmieszy, większość to bolesna prawda.

 

 

14 listopada  (czwartek) godz. 12.00 miejsce ZPSM ul. Staromłyńska  13

Przedstawienia teatralne „ Igraszki z Diabłem” na podstawie scenariusza Jana Drdy w wykonaniu uczniów PLSP

 

26 listopada ( wtorek)  godz. 17.00 PLSP ul. Kurkowa 1

,,Dłuto Mistrza z Gorj”- spotkania autorskie z autorem książki Rafałem Szwedowiczem -przybliżenie jego sylwetki jak patrona szkoły

 

 

29 listopada ( piątek )  godz. 18.00 sala teatralna AS Plac Orła Białego 2

 

„Listy" - spektakl teatralny na podstawie scenariusza Alberta Ramsdella Gurneya „Love Letters" w adaptacji i reżyserii naszego absolwenta Marka Brzezińskiego z udziałem  uczniów PLSP

{"register":{"columns":[]}}