Projektowanie wyrobów artystycznych - WZORNICTWO
Czytając ten tekst zapewne korzystasz z telefonu lub ekranu monitora. Jeśli używasz laptopa to być może korzystasz z myszki, być może także słuchasz teraz muzyki na słuchawkach lub na zestawie głośników. Przypatrz się tym przedmiotom i zastanów się w jaki sposób mogły powstać, co sprawia że wyglądają akurat tak i czy mogłyby wyglądać inaczej niż tak jak widzisz je teraz. Wszystkie przedmioty codziennego użytku zanim powstały, przeszły bardzo podobną ścieżkę, na początku której zazwyczaj stoi projektant. Jeśli interesuje cię temat projektowania produktów, ale także ich samodzielnego wykonywania, poznawania procesów produkcji, materiałów z których są wykonywane oraz narzędzi i maszyn, które można do tego celu wykorzystać to jest to miejsce dla Ciebie. Zapraszam do krótkiej podróży po pracowni Wzornictwa w Liceum Plastycznym w Szczecinie. Zobacz jakie wyposażenie posiadamy i z czym spotkasz się wybierając naszą pracownię.
Pracownia komputerowa
Sercem pracowni są komputery, wyposażone w niezbędne oprogramowanie do projektowania. Między innymi Fusion360 do tworzenia modeli 3D, oraz DoubleCAD do tworzenia rysunków 2D. Każde stanowisko posiada tablet graficzny, który jest bardzo pomocny w tworzeniu szkiców oraz rysunków. Każdy produkt, który powstaje w naszej pracowni zawdzięcza swoje istnienie właśnie dzięki takim szkicom koncepcyjnym wykonanym tradycyjnie na papierze lub metodą cyfrową.
Ploter laserowy
Ploter laserowy jest narzędziem, które pozwala na wykonanie wzorów nawet bardzo skomplikowanych na różnego rodzaju materiałach. Możemy nim wycinać dowolne kształty lub nanosić wzory za pomocą funkcji graweru. Punktem wyjściowym pracy z ploterem laserowym jest przygotowanie projektu w odpowiednim programie graficznym. W przemyśle technologia cięcia laserem jest wykorzystywana na masową skalę.
Druk 3D
Drukarka 3D umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych obiektów na podstawie wcześniej przygotowanego cyfrowego modelu 3D. Druk 3D jest wykorzystywany na całym świecie do produkcji przeróżnych rzeczy: od prototypów części do wszelkiego rodzaju urządzeń i maszyn, do druku gotowych implantów w implantologii czy protetyce. Umiejętność obsługi drukarki 3D w dzisiejszych czasach daje wiele możliwości i otwiera wiele kierunków do dalszego rozwoju.
Skanowanie 3D
Skanery 3D są to urządzenia, które potrafią zapisywać w wersji cyfrowej rzeczywiste obiekty w technologii 3D. To tak jakby zrobić aparatem zdjęcie dowolnego obiektu, który następnie moglibyśmy oglądać na ekranie z każdej strony. Skanery 3D mogą być stosowane do odwzorowywania obiektów muzealnych np. w celu archiwizacji, wizualizacji, badań czy też wydruku 3D. Dzięki takiej archiwizacji możemy odbudować z dokładnością do setnych części milimetra zeskanowany wcześniej obiekt np. w przypadku jego zniszczenia.
CNC
Frezarka CNC jest urządzeniem, które pozwala nam wycinać bardzo precyzyjnie obiekty przestrzenne z dowolnego materiału. Nasza frezarka może pracować z różnymi gatunkami drewna oraz materiałami drewnopochodnymi, tworzywami sztucznymi a nawet miękkimi metalami. W przemyśle maszyny sterowane numerycznie są już od dawna podstawą a eksperci specjalizujący się w obsłudze CNC lub w tworzeniu projektów 3D poszukiwani są na całym świecie.