Renowacja mebli i wyrobów snycerskich
Kształcenie w zakresie unikatowych umiejętności warsztatowych w specjalizacji Renowacja mebli i wyrobów snycerskich jest istotne dla zachowania dziedzictwa kulturowego i kształtowania odpowiedzialności za jego ciągłość.
Założeniem metodycznym programu nauczania jest integrowanie zagadnień plastycznych z technikami rzemiosła dawnego występującego w różnych okresach dziejów człowieka oraz rozwijanie wrażliwości na piękno zawarte w artefaktach kultury materialnej minionych epok.
Na zajęciach renowacji mebli i wyrobów snycerskich nauka polega na zdobywaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności, niezbędnych przy wykonywaniu renowacji mebli, ram i innych przedmiotów rzemiosła artystycznego.
Uczniowie przeprowadzają pełen zakres działań konserwatorskich, w tym również rekonstrukcje drewnianych detali snycerskich i ornamentów. Przy tych zadaniach wykorzystywane są różne techniki rekonstrukcyjne, zarówno historyczne jak i współczesne, wykorzystujące żywice silikonowe i żywice epoksydowe.
Stabilizacja konstrukcji mebli, dezynfekcja i dezynsekcja drewna, impregnacja drewna, fornirowanie powierzchni, intarsjowanie, toczenie, rzeźbienie, politurowanie, złocenie i srebrzenie to tylko niektóre z metod renowacyjnych.
Uczniowie zapoznają się z całym zakresem technik pozłotniczych z unikalną techniką tradycyjnego złocenia na tzw. poler (agatowania) włącznie a także współczesnego złocenia z wykorzystaniem żywic sztucznych. Poznają dawne jak i współczesne materiały konserwatorskie.
Wszystkie obiekty, przed rozpoczęciem konserwacji, zostają dokładnie, zgodnie ze standardami profesjonalnej konserwacji, sfotografowane i opisane wraz z precyzyjnym określeniem ich stanu zachowania i przyczynami zniszczeń. Cały przebieg prac jest dokładnie opisany w dokumentacji konserwatorskiej zgodnie ze standardami stosowanymi w profesjonalnej konserwacji dzieł sztuki.
Absolwenci szkoły kończący tą specjalizację, wyposażeni w konkretne umiejętności techniczne i technologiczne, przygotowani są do podjęcia pracy w zawodzie plastyka. Zdobywając zawód stanowią cenną grupę fachowców poszukiwanych przez placówki antykwaryczne oraz przez dyplomowanych konserwatorów dzieł sztuki. Nierzadko sami otwierają działalność konserwatorską w kraju lub poza jego granicami.
Interdyscyplinarność kierunku pozwala kontynuować naukę na różnych kierunkach wyższych uczelni artystycznych a są nimi: konserwacja i renowacja dzieł sztuki, ochrona dóbr kultury (konserwatorstwo, zabytkoznawstwo i muzealnictwo), archeologia, rzeźba, rzeźba dla potrzeb konserwacji dzieł sztuki, projektowanie mebla, wzornictwo (także formy użytkowe - jubilerstwo), scenografia (także charakteryzacja i wizaż), architektura wnętrz, design krajobrazu, architektura, technologia drewna, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.