Snycerstwo
SNYCERSTWO
Snycerstwo jest sztuką rzeźbienia w drewnie. Nasza pracownia jest miejscem, w którym poznacie różne gatunki i właściwości drewna wykorzystywanego do realizowania waszych projektów. Unikatowe rzeźbione przedmioty wykonane z tego materiału kojarzone są dzisiaj z wysoką jakością i prestiżem.
Zajęcia snycerstwa dzielą się na dwie części. Pierwszą częścią jest etap projektowy rozwijający waszą wyobraźnię i wrażliwość na przestrzenną formę plastyczną. Na tych zajęciach poznacie wiadomości teoretyczne z zakresu snycerstwa, które twórczo wykorzystacie do sporządzania i czytania dokumentacji projektowej, plastycznej i wykonawczej prac, które następnie samodzielnie wykonacie w drewnie. Nauczycie się także dokumentować swoje dokonania twórcze.
Drugą częścią zajęć jest realizacja przygotowanych przez was projektów. W jej trakcie poznacie etapy pracy wykonawczej – od doboru i przygotowania materiału do realizacji i wykańczania powierzchni półprzestrzennych i przestrzennych prac snycerskich. Poprzez działania praktyczne nauczycie się posługiwania dłutami snycerskimi oraz wybranymi narzędziami i urządzeniami warsztatu wykonawczego.
DLACZEGO SNYCERSTWO ?
W każdej klasie zdobędziecie nowe wiadomości i umiejętności. Najpierw wykonywać będziecie zadania proste i płaskie, a następnie bardziej złożone i przestrzenne. Podczas realizacji pracy dyplomowej twórczo wykorzystacie właściwości różnych gatunków drewna i dobierzecie odpowiednie rodzaje snycerskiej techniki do realizacji własnych projektów. Będą to płaskorzeźby, rzeźby lub przedmioty z detalem snycerskim takie jak: misy, lampy, lampiony, szkatułki, zegary, ramy do lustra, toaletki przenośne i inne.
Absolwenci specjalności formy rzeźbiarskie – specjalizacja snycerstwo przygotowywani są do podjęcia pracy w zawodzie plastyka i snycerza. Są gotowi do dalszego kształcenia na poziomie akademickim na kierunkach bazujący przede wszystkim na umiejętnościach plastycznych i wyobraźni przestrzennej np. rzeźba, wzornictwo, architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, scenografia, technologia drewna.
Opracowała Iwona Suchorska-Patyk