Bocheńska lekcja muzealna
30.01.2024
W środę 30 stycznia uczennice specjalizacji renowacja elementów architektury z klasy trzeciej wraz z nauczycielką historii sztuki Barbarą Szotą-Rekieć czas lekcyjny spędziły w Bochni.
Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum im. Stanisława Fischera. Po ekspozycji stałej, obejmującej kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego, zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego, dzieje Bochni ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli, pamiątek cechowych, judaika, galerię malarstwa polskiego XIX – XX w. oraz malarstwa bocheńskiego XIX – XX w. oprowadziła grupę Pani kustosz Agnieszka Truś-Bakalarz zwracając szczególną uwagę na artystyczne motywy i wątki prezentowane w zbiorach sztuki ludowej oraz artystycznej twórczości profesjonalnej.
W przestrzeni strychu muzealnego artysta grafik Piotr Duda poprowadził wykład na temat kompozycji, jeden z tematów proponowanych w ramach muzealnych lekcji artystycznych.
Finałem wizyty było spotkanie ze Stanisławem Cholewą, pracownikiem Wydziału Grafiki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Odbyło się ono w ramach finisażu jego wystawy prezentowanej na muzealnym strychu zatytułowanej Z tego miejsca widać wszystko inaczej. Autor opowiadał o rodzinnych, wiśnickich inspiracjach eksponowanych prac oraz o technice ich wykonania – serigrafii, dzieląc się swoim artystycznym doświadczeniem.
Reszta dnia poświęcona była Bochni. Wędrówka po mieście była pretekstem do poznania jego średniowiecznej proweniencji, widocznej w układzie rynku i sąsiednich ulic, roli soli i kopalni upamiętnionej wagonikami w miejscach dawnych szybów i budynkami szybów działających. Ważne dla dziejów Bochni postacie księcia Bolesława Wstydliwego i jego żony Kingi oraz króla Kazimierza Wielkiego przypominają pomniki.
Ostatnim odwiedzonym obiektem był kościół św. Mikołaja, będący późnogotycką halą, z pochodzącym z wieku XVIII wystrojem barokowo-rokokowy autorstwa Piotra Korneckiego i jego warsztatu. Różnorodność stylowa bocheńskiej fary pozwoliła na praktyczna lekcję historii sztuki a prowadzone w niej prace konserwatorskie kamieniarki i snycerki wzbogaciły ją o aspekty związane ze specjalizacją.
Dzień spędzony w Bochni obok aspektu poznawczego miał także dla uczestniczek watek związany z historią Wiśnickiego Plastyka, gdyż wśród oglądanych prac były realizacje dawnych nauczycieli włącznie z pomysłodawcą powstania szkoły prof. Stanisławem Fischerem a oprowadzali po muzeum absolwenci, za co bardzo serdecznie im dziękujemy.
Zdjęcia: P. Duda, B. Mrówka, B. Szota-Rekieć