W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

“Genowefa Nowak Droga do wielkości” – spotkanie z Jaromirem Kwiatkowskim

27.10.2022

Zdjęcie fragment dekoracji. Drewniana ławka na tle ciemnej tkaniny. Po prawej wsparta o oparcie fotografia Genowefy Nowak w ramce. Wokół rozrzucone jesienne liście.

W czwartkowy wieczór 27 października 2022 r. w świetlicy internatu gościliśmy pana Jaromira Kwiatkowskiego autora książki "Genowefa Nowak. Droga do wielkości z Terliczki przez Kraków i Nowy Wiśnicz". 

 Pan Jaromir młodzieży przedstawił trudne lata dzieciństwa pani Genowefy i jej czas studiów na wydziale rzeźby krakowskiej ASP. 

Najwięcej czasu poświecił wiśnickiemu etapowi życia Genowefy Nowak.  

Jej dziewiętnastoletnia prac w wiśnickim Plastyku (1958-1977) był to czas poświęcony uczniom, ich rozwojowi artystycznemu a także osobowemu. Obok działań w obrębie zajęć, młodzież pod jej opieką wykonywała również liczne realizacje na potrzeby środowiska (np. rzeźby i freski dla Osiedla Słoneczne w Bochni, rzeźby dla Przedszkola w Nowym Wiśniczu, prace mające stanowić dekoracje statku M/S Bochnia). 

Uzupełnieniem działalności dydaktycznej była jej działalność harcerska. Genowefa Nowak w 1960 roku stworzyła w szkole drużynę, która rozrosła się do szczepu. Jej olbrzymi wkład pracy oraz zaangażowanie skutkowało dużą aktywnością wiśnickich harcerzy. Uczestniczyli oni w ogólnopolskich akcjach: Operacja Frombork 1001 oraz Operacja Bieszczady 40. 

Miesięczny wyjazd grupy 18. harcerzy w 1969 roku do Fromborka był pierwszym w Polsce harcerskim obozem plastycznym. Operacja Frombork 1001 miała na celu odbudowę miasta Fromborka i przygotowanie go do obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Do Fromborka Genowefa Nowak i jej druhowie wracali jeszcze kilkakrotnie. Najbardziej spektakularnym dziełem było popiersie Mikołaja Kopernika, wykonane podczas operacji w 1971 roku przez harcerzy pod kierunkiem Genowefy Nowak. Zostało ono uroczyście odsłonięte 22 lipca 1971 roku. Popiersie było wykonane z wypalanej gliny. Pomnik ten nadal znajduje się we Fromborku. 

W uznaniu zaangażowania i efektów działań plastycznych, na wniosek Sztabu Operacji uchwałą 15/30/1970 Genowefa Nowak została Honorowym Obywatelem Fromborka. Ten tytuł uzyskali również harcerze biorący udział w operacji oraz ich szkoła, czyli Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.  

Genowefa Nowak została pośmiertnie doceniona także w Wiśniczu. W 2016 roku przyznany jej został tytuł Honorowego Obywatela Nowego Wiśnicza. 

 

{"register":{"columns":[]}}