W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II. Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczno-Naukowe Fragmenty Całości - Figuracja "Postać"

24.10.2024

Na żółtym tle czarnymi literami tytuł warsztatów oraz logo CEA i PLSP w Krakowie

W dniach 23 i 24 października 2024 roku, uczniowie Wiśnickiego Plastyka uczestniczyli w Ogólnopolskich Warsztatach Artystyczno-Naukowych Fragmenty Całości - Figuracja "Postać". 

Warsztaty w niezmienionym od kilku lat kształcie odbywają się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Kluzy w Krakowie. Prowadzą je profesorowie z ASP w Krakowie: prof. Mirosław Sikorski, prof. Janusz Matuszewski, prof. Dariusz Vasina i dr Artur Kapturski. 

Organizatorzy podzielili dwa dni warsztatów na dzień teoretyczny i praktyczny. Centralnym zagadnieniem we wszystkich częściach zajęć była postać ludzka, jej ekspresja, sfera emocjonalna, temperament oraz relacja z otoczeniem. 

W pierwszym dniu uczestniczyliśmy w wykładach artystyczno-naukowych na platformie Teams.  Prowadzący przedstawiali nam w swoich wykładach istotne zagadnienia związane z figuracją człowieka w sztukach plastycznych, prowadząc nas poprzez różne epoki aż do czasów współczesnych, ukazując najważniejsze cechy i różnice w tym, jak odnoszono się do obrazowania człowieka, jego cielesności, portretu, oraz sfery emocjonalno-duchowej. 

W drugim dniu, uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z malarstwa, rysunku i grafiki, pod okiem profesorów. Do warsztatów wytypowaliśmy Idę Zagórską, Lenę Gajdzik, Kacpra Lacha i Wiolę Łacny, którzy pod opieką Pana Przemysława Sławińskiego nauczyciela rysunku i malarstwa, gościli w Krakowskim Plastyku i uczestniczyli w praktycznej części warsztatów. Drugi dzień warsztatów zakończono podsumowaniem ćwiczeń. Profesorowie podzielili się swoimi uwagami na temat prac, jakie powstały. Prace naszych uczniów były niejednokrotnie wyróżniane przez profesorów jako jedne z ciekawszych realizacji. 

Warsztaty były dużym wyzwaniem dla wszystkich uczniów pod względem intensywności, tempa oraz ilości problemów i zagadnień realizowanych w ćwiczeniach. 

Gratulujemy uczestnikom wytrwałości oraz uzyskanych rezultatów. 

 

Zdj. i tekst Przemysław Sławiński 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}