Podstawy fotografii i filmu
Podstawowym celem nauki przedmiotu jest świadome i umiejętne posługiwanie się obrazem fotograficznym i filmowym niezbędnym do funkcjonowania i komunikowania się we współczesnym świecie. Uczeń w procesie kształcenia zdobywa wiedzę z zakresu historii fotografii, techniki i technologii klasycznego obrazu fotograficznego. Przybliżone zostają mu również nowoczesne techniki obrazowania filmowego.
Fotografia to stosunkowo młoda dziedzina sztuki, która jednak w krótkim czasie zyskała istotną pozycję w kulturze współczesnej. Młody człowiek – uczeń a następnie absolwent szkoły plastycznej nie może obecnie funkcjonować bez podstawowej wiedzy i umiejętności z dziedziny fotografii i filmu.
Dotyczy to zarówno znajomości koncepcyjnych i technicznych przemian zachodzących w fotografii, od jej narodzin po lata 90. XX. wieku, jak i ponad stu letniej historii kina poczynając od pierwszych pokazów braci Lumiere a na współczesnych realizacjach kończąc.
Podczas lekcji młodzież poznaje historię fotografii i filmu, najważniejsze dzieła i sylwetki wybitnych fotografów, co często bywa inspiracją dla własnych eksperymentów i poszukiwań. Uczniowie próbują swoich sił w tematach takich jak fotoreportaż, fotografia reklamowa, łączenie filmu i fotografii.
Zdobywaniu wiedzy teoretycznej towarzyszy poznawanie arkanów praktycznych obu mediów. Pozwala to uczniom realizować własne projekty artystyczne.
Warunkiem ogólnego rozwoju jest uczestniczenie w różnorodnych formach aktywności plastycznej, ale też rozwijanie osobistych predyspozycji twórczych. Zdobyta wiedza teoretyczna powinna być podstawą do realizacji ćwiczeń praktycznych i samodzielnych projektów. Warunkiem realizacji założeń są pracownie wyposażone w sprzęt fotograficzny i oświetleniowy oraz komputery wraz z oprogramowaniem. Pracownia dysponuje świetnie wyposażonym studio, dzięki czemu uczniowie pod okiem nauczycieli doskonalą swój warsztat fotograficzny oraz filmowy.